نگرانی سازمان ملل از وضعیت کشورهای فقیر

بان کی مون
Image caption بان کی مون همچنین از رهبران جهان خواست مشکل تغییر شرایط آب و هوایی را فراموش نکنند

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار در پیش گرفتن اقدام هایی جدی برای حمایت از کشورهای در حال توسعه از تبعات بحران مالی جهانی شد.

او گفت بانک های مرکزی و صندوق جهانی پول احتمالا مجبور خواهند شد حساب های اعتباری عمده ای ایجاد نمایند تا از طریق آنها به کشورهای فقیرتر جهت مقابله با موارد اضطراری کمک شود.

آقای بان گفت در غیر این صورت بحران مالی به بسیاری از فقیرترین کشورهای جهان ضربه ای خواهد زد که ممکن است نتوانند از پس تبعات آن برآیند.

در همین حال رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی از صندوق جهانی پول خواسته اند رهبری برنامه ها برای بازگرداندن ثبات به نظام مالی جهان را بعهده بگیرد.

این رهبران که در پکن و در اجلاس مشترک 43 کشور دو قاره با هم دیدار می کنند، در دومین روز اجلاس گفتند در آستانه اجلاس رهبران 20 اقتصاد بزرگ جهان که ماه آینده در واشنگتن برگزار می شود، در این زمینه یک اتفاق نظر در حال شکل گیری است.

در پیش نویس بیانیه این اجلاس آمده است که رهبران حاضر توافق کرده اند "اصلاحات موثر و جامع نظام های مالی و پولی جهان را در دستور کار خود قرار دهند."

در روز جمعه بازارهای جهان از بیم وقوع یک رکود ادامه دار جهانی باز هم سقوط کردند.

سرمایه گذاران به دلیل چشم انداز نامناسب اقتصاد جهان در حال خارج کردن سرمایه های خود از بازارهای سهام هستند و به دنبال راه های دیگری برای سرمایه گذاری می گردند.

با این حال در بریتانیا با کاهش اندک نرخ وام سه ماه بین بانکی، بارقه ای از امید به رشد مبادلات بین بانکی ایجاد شده است.

مطالب مرتبط