انتقادات متقابل اوباما و مک کین در ده روز پایانی

جان مک کین
Image caption جان مک کین آقای اوباما را به تکبر در مورد نتیجه انتخابات متهم کرد

جان مک کین و باراک اوباما دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با تمرکز بر ایالات حساس در غرب این کشور مبارزات انتخاباتی خود را پی گرفته اند.

درحالی که رقابت ها وارد ده روز پایانی خود شده است، نظرسنجی ها نشان می دهد که سناتور اوباما نامزد دموکرات ها فاصله خود از سناتور مک کین نامزد جمهوری خواهان را حفظ کرده است.

سناتور مک کین روز شنبه حریف خود را به تکبر و پیشداوری در مورد نتیجه انتخابات متهم کرد. او گفت که سناتور اوباما از حالا دور پیروزی خود را آغاز کرده است. این درحالی است که آقای اوباما بارها به هواداران خود گوشزد کرده است به نظرسنجی ها توجه نکنند و پای صندوق های رای بروند.

باراک اوباما اکنون مبارزات خود را به ایالاتی که معمولا در اردوگاه جمهوری خواهان جای می گیرند گسترش داده است.

ایالات نوادا، نیومکزیکو و کلورادو در انتخابات قبلی به جورج بوش تعلق گرفت اما نتایج امسال قابل پیش بینی نیست و براساس برخی نظرسنجی ها آقای اوباما در حداقل نیومکزیکو پیشتاز است.

نامزدها اخیرا بر مساله مالیات تمرکز داشته اند و در مورد اینکه طرح های کدام یک به نفع مردم عادی است بحث کرده اند.

همزمان انتقادات تند این دو نامزد از برنامه های و تاکتیک های یکدیگر ادامه دارد.

سناتور اوباما روز شنبه پس از دو روز ترک مبارزات به منظور عیادت از مادربزرگ بیمارش در هاوائی به میدان مبارزات بازگشت.

وی در ایالت نوادا با اشاره به اینکه مبارزات منفی چیزی نیست که کشور درحال حاضر به آن نیاز داشته باشد گفت که "پیام های زشت تلفنی، نامه ها و آگهی های گمراه کننده تلویزیونی و اظهارات مشمئز کننده و غیردقیق" مانع از تغییر است.

او افزود: "در روزهای پایانی مبارزات، سیاستِ هرچه خواستیم بگوییم و هر کاری خواستیم بکنیم غالب می آید. قبلا شاهد این وضع بوده ایم. و امروز با دیگر شاهد آن هستیم."

"مردم آمریکا نمی خواهند شاهد حمله سیاستمداران به یکدیگر باشند - آنها می خواهند بدانند سیاستمداران چگونه به چالش هایی که طبقه متوسط هر روز با آنها روبروست رسیدگی می کنند."

جان مک کین که روز شنبه در نیومکزیکو حضور یافته بود به سیاست مالیاتی آقای اوباما به عنوان بهانه ای برای "توزیع ثروت" حمله کرد و گفت این سیاست شدیدا به طبقه متوسط صدمه می زند.

سناتور مک کین به هوادارانش گفت "بلند شوند و بجنگند. آمریکا ارزش جنگیدن دارد."

سارا پی لین نامزد معاونت آقای مک کین روز شنبه در مبارزه ای انتخاباتی در آیووا گفت که انتقادات او از سناتور اوباما منفی نبوده است.

بسیاری از ناظران می گویند که خانم پی لین مسئولیت اصلی حمله به سناتور اوباما را به عهده گرفته است هرچند او در یکی دو هفته اخیر از شدت حملاتی که قوه داوری و شخصیت نامزد دموکرات ها را زیر سوال می برد کاسته است.

برخی نظرسنجی ها حاکیست که این حملات در مجموع به ضرر آقای مک کین تمام شده است.