کمک صندوق بین المللی پول به اوکراین

اوکراین
Image caption اقتصاد اوکراین با بحران جدی مواجه است

صندوق بین المللی پول (ای ام اف) موافقت کرده است که یک کمک مالی به ارزش 16 و نیم میلیارد دلار در اختیار اوکراین قرار دهد.

اقتصاد اوکراین به دلیل بحران جاری در بازارهای مالی دنیا به شدت آسیب دیده و نظام بانکی و بازار بورس این کشور متحمل ضررهای سنگینی شده است.

دومنیک استراس کان ، رئیس صندوق بین المللی پول، روز یکشنبه (۲۶ اکتبر) هدف کمک اضطراری به اوکراین را برقراری ثبات در اقتصاد اوکراین اعلام کرد.

هیات مدیره صندوق بین المللی پول هنوز باید کمک مالی به اوکراین را تایید کند. این امر مستلزم این است که اوکراین در نظام بانکی خود اصلاحات مورد نظر صندوق بین المللی پول را به اجرا بگذارد.

صندوق بین المللی پول در مجموع ۲۰۰ میلیارد دلار برای کمک به کشورهایی که در اثر بحران در بازارهای مالی دچار مشکل شده اند، کنار گذاشته است.

یکی از مهم ترین منابع درآمد اوکراین صادرات فولاد است. اما بهای فولاد در بازارهای جهانی در ماه های اخیر کاهش یافته و این وضعیت به اقتصاد اوکراین ضرر شدیدی وارد کرده است.

به باور ناظران، اختلافات سیاسی بین ویکتور یوشنکو، رئیس جمهور و یولیا تیموشکنو، نخست وزیر، هم بر اقتصاد اوکراین تاثیر منفی داشته است.

صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرده است که می خواهد حداقل دو میلیارد دلار به ایسلند کمک کند.

نظام بانکی ایسلند در اثر بحران جاری دچار مشکلات زیادی شده است.