سوریه: 8 کشته در 'عملیات نظامی آمریکا'

سربازان آمریکایی
Image caption دولت آمریکا درباره اقدام نظامی در خاک سوریه سکوت اختیار کرده است

جهاد مقدسی، سفیر سوریه در بریتانیا، گفته است در عملیات نظامی نیروهای آمریکایی در سوریه دست کم ۸ تن کشته و شماری نیز زخمی شده اند.

به گفته این مقام سوری، در حمله نیروهای آمریکایی به یک مزرعه در ناحیه ابوکمال ۸ غیرنظامی که در بین آن ها زنان و یک کودک بودند، کشته شدند.

مطبوعات سوریه روز یکشنبه (۲۶ اکتبر) اعلام کردند که چند فروند هلیکوپتر آمریکایی به روستایی در شرق سوریه در حوالی مرز عراق حمله کردند.

تلویزیون دولتی سوریه به نقل از شاهدان عینی گفت که هلیکوپترهای نظامی آمریکا در این حملات شرکت داشتند. این تلویزیون گفته است که سربازان آمریکایی به یک ساختمان در روستای السکریه در پانصد و پنجاه کیلومتری شمال شرقی دمشق، پایتخت حمله کردند.

دولت آمریکا و وزرات دفاع این کشور (پنتاگون) هنوز این خبر را تایید یا رد نکرده اند، اما یک سخنگوی ارتش آمریکا در عراق، گفته که این گزارش ها در دست بررسی است.

سفیر سوریه در بریتانیا سکوت دولت آمریکا را مشکوک خوانده است. او همچنین اقدام نیروهای آمریکایی در سوریه را عملی تخاصم جویانه علیه حاکمیت ملی سوریه دانسته و آن را محکوم کرده است.

در همین رابطه، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی که خواسته ناشناس بماند، گزارش داده که نیروهای ویژه ارتش آمریکا به شبکه ای از شورشیان مرتبط به گروه القاعده که به گفته آمریکا از خاک سوریه به عنوان پایگاهی برای عملیات در عراق استفاده می کنند، حمله کرده اند.

اما بنا بر گزارش منابع خبری سوری، در ساختمانی که به آن حمله شده، یک مرد با چهار پسرش و دو کارگر در حال کار بودند.

آمریکا بارها سوریه را متهم کرده است که به شورشیان اجازه ورود به عراق از طریق مرزهای خود را می دهد. سوریه این ادعا را رد می کند.

جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق ماه پیش در دیدار با جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا گفت که سوریه و ایران -که از سوی آمریکا به دخالت در اوضاع عراق متهم اند- مشکلی برای عراق ایجاد نمی کنند.

سوریه پس از بیست و شش سال، در ماه میلادی جاری سفیری به عراق فرستاد. وزارت امور خارجه سوریه به دنبال این حملات، کاردار آمریکا و عراق را به این وزارت خانه احضار کرده است.

مطالب مرتبط