دلیل اقدام نظامی آمریکا در سوریه چیست؟

سوریه می گوید که نیروهای آمریکایی به نقطه ای در مرز سوریه و عراق حمله کرده و هشت نفر را کشته اند. اگر آنچه سوری ها می گویند درست باشد، این اولین عملیات نظامی آمریکا در خاک سوریه است که از داخل خاک عراق صورت گرفته است.

اما زمان بندی این اقدام نظامی، درست در ماه های پایانی دولت جورج بوش و در زمانی که متحدان اروپایی آمریکا مانند فرانسه و بریتانیا در تلاش برای گسترده تر کردن روابط خود با سوریه هستند قابل توجه است.

Image caption نقشه سوریه

بدون در نظر گرفتن عوامل دخیل در این اقدام نظامی، مانند تصمیم فرماندهی نظامی آمریکا در عراق، بعید به نظر می رسد که اقدام نظامی درخاک سوریه بدون تصمیم گیری در بالاترین سطوح انجام گرفته باشد.

ورود شورشیان و جنگجوهای خارجی از سوریه به عراق از مدت ها پیش منبع دعوا و مرافعه میان میان آمریکا و سوریه بوده است.

آمریکا همیشه بر این باور بوده که سوریه اقدام کافی برای کنترل مرزهای خود انجام نمی دهد. سوری ها نیز در مقابل می گویند که آنها ناعادلانه برای آشفتگی های عراق که ربطی هم به آنها ندارد سرزنش می شوند.

به غیر از اختلافات دو کشور بر سر عراق، آمریکا رویکرد سوریه در لبنان را سودمند نمی داند و می گوید که این کشور بیش از حد با ایران روابط دوستانه دارد.

میان سوریه و آمریکا تماس هایی در سطح عالی برگزار شده است. چند هفته پیش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا و ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه دیدار داشتند اگرچه این تماس ها باعث بهبود روابط میان طرفین نشده است.

آمریکا تا کنون چندان اشتیاقی از خود به میانجیگری ترکیه برای برقراری صلح سوریه و اسرائیل نشان نداده است.

سیاست آمریکا در قبال سوریه در مغایرت با تلاش های اروپایی ها برای تعامل با سوریه است.

چند کشور اروپایی به خصوص فرانسه به رهبری نیکولا سارکوزی تلاش کرده اند تا سوریه را از انزوا در آورند.

به رغم برخی مخالفت ها از سوی وزارت امور خارجه، دولت آمریکا کماکان بر سیاست خود مبنی بر عدم گفتگو با سوریه تا زمانی که این کشور نقش مثبتی در منطقه در پش نگرفته تاکید می کند.

با به پایان رسیدن دوره دولت بوش، اقدام نظامی آمریکا در سوریه به نظر آخرین تیر ترکش آمریکا در قبال این کشور است.

اگر باراک اوباما، نامزد دموکرات ها در انتخابات به پیروزی برسد و وارد کاخ سفید شود، مشاوران کلیدی او جزء افرادی هستند که قویا از گفتگو با سوریه بر سر مسایل مختلف دفاع می کنند.

مطالب مرتبط