پرز: راهی به جز انتخابات باقی نمانده است

زیپی لیونی (راست)
Image caption زیپی لیونی در ملاقات با آقای پرز در اقامتگاهش او را در جریان بن بست تشکیل ائتلاف جدید قرار داد

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، به پارلمان این کشور گفته است که پس از مشورت با تمام احزاب سیاسی این کشور درباره احتمال تشکیل یک دولت جدید، گزینه ای جز برگزاری انتخابات سراسری باقی نمانده است.

آقای پرز این اظهارات را یک روز پس از آن که زیپی لیونی، رهبر بزرگترین حزب اسرائیل، به او گفت که از تلاش برای تشکیل ائتلافی قابل قبول دست شسته است، بیان کرد.

نمایندگان پارلمان اسرائیل هم اکنون سه هفته فرصت دارند که تاریخ برگزاری انتخابات سراسری در این کشور را تعیین کنند. تاریخی در اوایل سال میلادی آتی محتمل ترین گزینه به نظر می رسد.

بیست و یک روز فرصت

زیپی لیونی، رهبر حزب کادیما که مامور تشکیل دولت اسرائیل شده بود، روز گذشته (26 اکتبر)، در جلسه هیئت وزیران این کشور اذعان کرد که موفق به تشکیل دولت نشده است.

کنست، پارلمان اسرائیل، بیست و یک روز فرصت دارد تاریخ انتخابات را اعلام کند. در این مدت هر یک از اعضای کنست می تواند با با حمایت 61 نماینده از 120 نماینده پارلمان یک ائتلاف تشکیل دهد.

اما گزارشگران می گویند که احتمال این که نماینده ای بتواند در تشکیل ائتلاف موفق شود، بسیار کم است. بعد از اتمام فرصت 21 روزه، انتخابات باید در فاصله زمانی 90 روز برگزار شود.

امروز (27 اکتبر)، حزب کادیما با هدف حذف 21 روز فرجه برای تعیین تاریخ انتخابات یا تشکیل ائتلاف توسط نماینده از کنست، خواستار رای گیری پارلمان درباره انحلالش شد. اما بیانیه شیمون پرز، رئیس جمهور، به این معنی است که 21 روز فرصت به قوت خود باقی است.

انتخابات پارلمانی آتی قرار بود در سال 2010 برگزار شود.

تا تاریخ برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی که احتمالا در ماه فوریه یا مارس سال آینده خواهد بود، اهود اولمرت به عنوان کفیل نخست وزیری اسرائیل انجام وظیفه خواهد کرد.

علت اصلی شکست خانم لیونی برای تشکیل دولت ائتلافی، حزب مذهبی شاس است که حضور خود در دولت جدید را به اختصاص بودجه هنگفتی برای رفاه کودکان و خارج کردن مساله بیت‌المقدس از دستور کار مذاکره با فلسطینی‌ها مشروط کرده بود.

خانم لیونی گفته است که تسلیم "باج خواهی" نمی‌شود و از انتخابات زودهنگام ترسی به دل راه نمی‌دهد. ناکامی خانم لیونی در تشکیل دولت ائتلافی جدید، در واقع نمونه دیگری از بی‌ثباتی تقریبا مداوم دولت‌ها در نظام سیاسی اسرائیل است.

مطالب مرتبط