نصرالله و حریری ملاقات کردند

فواد سینیوره (چپ)، سعد حریر (وسط) نبیه بری (راست)
Image caption اولین دور از گفتگوهای آشتی ملی در ماه گذشته انجام گرفت - عکس آرشیو

گزارش شده است که شیخ حسن نصرالله، رهبر شیعه جنبش حزب الله لبنان، و سعد حریری، رهبر اهل سنت این کشور که مورد حمایت غرب است، در آستانه کنفرانس آشتی ملی (که قرار است هفته آینده در دمشق برگزار شود)، با یکدیگر ملاقات کرده اند.

ملاقات آنها، که در روز یکشنبه (26 اکتبر)، صورت گرفته است، قبلا اعلام نشده بود و اولین دیدار آنها از زمان جنگ لبنان با اسرائیل در سال 2006 بوده است.

خصومت دو طرف منجر به بحران سیاسی هجده ماهه در لبنان و کشانده شدن این کشور به ورطه جنگ داخلی شد تا این که در ماه مه گذشته با میانجیگری مقامات قطری تواقفنامه ای میان حزب الله و حریری منعقد شدکه اجازه داد برای انتخاب رئیس جمهور جدید برای لبنان در پارلمان رای گیری صورت بگیرد و دولت وحدت ملی تشکیل شود.

دو رهبر شیعه و اهل سنت، سرگرم آماده شدن برای برگزاری گفتگوهای گسترده تری میان جناح های موافق و مخالف سوریه هستند؛ انتظار می رود که آنها در کنفرانس هفته آینده به اختلافات خود از جمله خلع سلاح حزب الله، به پردازند.

کاهش تنش ها

گزارشگران می گویند ملاقات کم سابقه میان دو رهبر شیعیان و اهل سنت لبنان، نقطه عطفی در روابط میان دو رقیب قلمداد می شود که احتمالا باعث می شود پیش از انتخابات پارلمانی سال 2009 تنش میان آنها کاهش یابد.

در بیانیه ای که مشترکا توسط دو طرف منتشر شده، آمده است: "در ملاقات روز یکشنبه بر وحت ملی و صلح مدنی و نیاز به جلوگیری از تنش با هر روشی تاکید شد ... و تاکید شد که برای اجتناب از درگیری بدون توجه به اختلافات سیاسی گفتگو باید تقویت شود."

در این بیانیه همچنین آمده است که ارتباط میان حزب الله و جناح سعد حریری ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری ها گزارش کرده اند که تلویزیون المنار حزب الله لبنان بخشی از ملاقات حسن نصرالله با سعد حریری را پخش کرده است.

بیانیه مشترک دو طرف می گوید که ملاقات آنها "صادقانه و باز" بوده است و دو رهبر شیعه و اهل سنت برای ترغیب گفتگو "از طریق آرام کردن لحن گزارش های مطبوعاتی و همچنین آرام کردن اوضاع در شهرها، گام بر خواهند داشت."

پیشتر رقبای سیاسی در لبنان برای آشتی ملی تلاش کرده اند اما ملاقات حریری با نصرالله شاخص ترین این تلاش ها قلمداد می شود.

بیانیه مشترک همچنین آورده است که دو طرف به به اجرای پیمان آشتی ملی که با میانجیگری قطر منقعد شده پایبند هستند. این پیمان خواستار برگزاری گفتگوهای ملی شده است که اولین دور آن در نشستی در ماه گذشته صورت گرفت. نشست آشتی بعدی در تاریخ پنجم نوامبر برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط