هدف آمریکا: تخریب روابط سوریه و اروپا؟

ولید معلم
Image caption ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه هنگامی که برای دیدار با همتای بریتانیایی اش به لندن می رفت، انتظار دیگری از این دیدار داشت.

قرار بر این بود که آقای معلم با دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه دیدار کند. دیداری که به منزله گشایش در روابط اروپا با سوریه بود. پیش از این هم نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه به سوریه سفر کرده بود.

برنامه بر این بود که دو وزیر امور خارجه پس از مذاکرات خود در اقامتگاه رسمی دیوید میلیبند کنفرانس مطبوعاتی مشترک داشته باشند.

حمله به خاک سوریه تمام این برنامه ها را تغییر داد.

فارغ از این که بریتانیا از سوی آمریکا در جریان این حمله قرار گرفته بود - بریتانیا می گوید اطلاعی از این حمله نداشته- کنفرانس مطبوعاتی دو وزیر امور خارجه لغو شد.

ولید معلم خود به تنهایی در این کنفرانس مطبوعاتی حضور یافت.

او گفت که مرز سوریه و عراق به طور کامل در کنترل نیست و افزود آمریکایی ها هم نمی توانند ورود مهاجران غیرقانونی مکزیکی از مرزهای خود را متوقف کنند.

وزیر امور خارجه سوریه افزود اما سوریه با تمام توان خود سعی می کند مرز خود با عراق را کنترل کند. او همچنین اقدام نظامی آمریکا را که یک روزنامه دولتی سوریه آن را جنایت جنگی خوانده بود محکوم کرد.

او گفت: "کشتن شهروندان غیرنظامی، یک اقدام و حرکت تروریستی است."

ولید معلم در عین حال خاطرنشان ساخت که نمی خواهد بهبود اخیر روابط میان سوریه و اروپا به خصوص با فرانسه و بریتانیا توسط این حمله آسیب ببیند.

مقام های بریتانیایی نیز چنین احساسی را از نشست سه ساعته ولید معلم با دیوید میلیبند داشتند.

روابط گرم می شود

دیپلمات های سوری امسال پرکار بودند.

مذاکرات غیر مستقیمی هم با اسرائیل با میانجیگری ترکیه آغاز شده است که آقای معلم می گوید تا زمان تشکیل دولت جدید در اسرائیل به حالت تعلیق در می آید.

سئوالی که مطرح می شود این است که چرا ایالات متحده در این برهه از زمان، در پایان دوره ریاست جمهوری جورج بوش و آن هم زمانی که وضعیت امنیتی عراق در حال بهبود است و سوریه نشانه های مثبتی به غرب فرستاده، دست به حمله به خاک سوریه زده است.

آمریکا طی پنج سال گذشته و از زمان اشغال عراق گفته است که سوریه باید تلاش بیشتری برای متوقف کردن ورود شورشیان به عراق از طریق مرزهای خود انجام دهد.

دینا پرینو، سخنگوی کاخ سفید علی رغم تلاش های خبرنگاران، در این باره اظهار نظری نکرد . آمریکا سپس گفت که هدف حملات آمریکا متوجه ابو غادیه، از رهبران القاعده بوده است.

سوری ها می گویند که یکی از اهداف اصلی آمریکا از این حمله، متوقف کردن سوریه از برقراری روابط عادی با اروپا بوده است.

مطالب مرتبط