رهبر کره شمالی 'بستری است'

کیم یونگ ایل
Image caption وضعیت سلامتی آقای کیم از ماه سپتامبر که او نتوانست در یکی از مراسم مهم شرکت کند جنجال برانگیز شده بود.

تارا آسو، نخست وزیر ژاپن می گوید که کیم یونگ ایل، رهبر کره شمالی احتمالا هنوز در بیمارستان بستری است اما در شرایطی نیست که قادر به تصمیم گیری نباشد.

آقای آسو می گوید که طبق اطلاعات دریافت شده وضعیت آقای کیم خوب نبوده و یک جراح فرانسوی مشغول درمان اوست.

وضعیت سلامتی آقای کیم از ماه سپتامبر که او نتوانست در یکی از مراسم مهم شرکت کند، جنجال برانگیز شده بود. مقامات کره جنوبی و آمریکا می گویند که احتمال دارد او دچار ایست قلبی شده باشد، اما کره شمالی این مسئله را تکذیب می کند.

جراح اروپایی؟

آقای آسو به منبع گزارشهای به دست آمده اشاره ای نکرده است. او گفته است: "در عصر حاضر اطلاعات از منابع مختلفی کسب می شود."

او همچنین گفت: "وضعیت آقای کیم خوب نیست اما فکر نمی کنیم در شرایطی باشد که مطلقا نتواند تصمیم گیری کند."

او در عین حال گفت که یک جراح فرانسوی مشغول درمان آقای کیم است. پیشتر شبکه تلویزیونی فوجی تی وی تصاویری را نشان داد که در آنها پسر بزرگ آقای کیم وارد کلینیکی در پاریس شد تا درباره وضعیت جسمی پدرش صحبت کند.

مقامات کره شمالی بارها خبر بیماری رهبرشان را تکذیب کردند و در اوایل ماه جاری میلادی هم رسانه ای دولتی تصاویر او را در حال بازدید از یک واحد نظامی منتشر کردند.

با این حال بعضی از کارشناسان می گویند که ممکن است این تصاویر ماهها پیش گرفته شده باشد. این شایعات در گیر و دار تلاشهای بین المللی برای خاتمه دادن به برنامه هسته ای کره شمالی بر سر زبانها افتاده است.

روند توقف برنامه هسته ای کره شمالی چندی پیش متوقف شده بود چون دولت کره شمالی عصبانی بود که چرا آمریکا نام این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج نکرده است.

اما آمریکا اخیرا این کار را انجام داده و کره شمالی هم بستن تاسیسات هسته ای خود را دوباره آغاز کرده است.

مطالب مرتبط