هدف حمله آمریکا به سوریه "از بین بردن شبکه انتقال پیکارجویان" بوده است

کشته شدگان در حمله آمریکا به سوریه
Image caption ولید معلم حمله آمریکا به سوریه را محکوم کرد

مقامات آمریکایی که نمی خواهند نامشان فاش شود گفته اند که هدف حمله روز یکشنبه آمریکا به سوریه، از بین بردن رهبر شبکه ای بود که پیکارجویان را از سوریه به عراق منتقل می کرده است.

گزارشها حاکی از آن است که او در این حمله هوایی کشته شده است.

روز یکشنبه چند فروند هلیکوپتر آمریکایی به روستایی در نزدیکی مرز سوریه و عراق حمله کردند. خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرده بود که این حملات در مرزهای شرقی سوریه صورت گرفت. هلیکوپترهای آمریکایی پس از حمله، حریم هوایی سوریه را ترک کرده و به عراق رفته بودند.

طبق گزارش ها هشت نفر در این حملات کشته شدند.

پیشتر نیز ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه به شدت این حملات را مورد انتقاد قرار داده بود . او حمله صورت گرفته را تعدی تروریستی توصیف کرده و گفته بود که اگر این کار تکرار شود، دولت از قلمرو سوریه دفاع خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های سوری که نامشان اعلام نشده گفته است که نقاط مورد هدف قرار گرفته در نزدیکی منطقه مرزی ابو کمال بوده است. نقطه مورد هدف قرار گرفته در نزدیکی شهر مرزی القائم در عراق است که محل عبور شورشیان سنی است.

آمریکا تا کنون بارها سوریه را متهم کرده که به شورشیان اجازه ورود به عراق از طریق مرزهای خود را می دهد. سوریه این ادعا را همواره رد کرده است.

جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق ماه پیش در دیدار با جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا گفت که سوریه و ایران -که از سوی آمریکا به دخالت در اوضاع عراق متهم اند- مشکلی برای عراق ایجاد نمی کنند.

سوریه پس از بیست و شش سال، در ماه جاری میلادی سفیری به عراق فرستاد. وزارت امور خارجه سوریه به دنبال این حملات، کاردار آمریکا و عراق را به این وزارتخانه احضار کرده است.

مطالب مرتبط