شکست مذاکرات زیمبابوه

رابرت موگابه
Image caption آقای موگابه می گوید که وزارتخانه ای کلیدی باید از آن حزب او باشد

مقامات دولتی در زیمبابوه می گویند که نشست سران کشورهای آفریقایی برای حل مشکلات سیاسی در زیمبابوه، شکست خورده است.

مذاکره بر سر تقسیم قدرت بین رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، و رقیبش مورگان چانگیرای، در هراره، پایتخت این کشور برگزار شده بود. این گفتگوها پیشتر بر سر انتخاب وزرای کابینه به بن بست رسیده بود.

جامعه توسعه آفریقای جنوبی می گوید که برای رسیدن به توافقی در این باره باید نشست منطقه ای بزرگتری برگزار شود.

از زمان عقد قرارداد تقسیم قدرت بین آقای موگابه و آقای چانگیرای شش هفته می گذرد. اما تلاش آنها برای تشکیل دولت ناکام مانده است.

روز گذشته (دوشنبه، 27 اکتبر) این دو نفر تحت نظارت تابو امبکی، رهبر پیشین افریقای جنوبی، با رهبران آفریقای جنوبی، آنگولا، موزامبیک، و سوازیلند 13 ساعت گفتگو کردند.

قرار بود این نشست هفته گذشته در سوازیلند برگزار شود اما آقای چانگیرای گفت که قادر نیست در این نشست شرکت کند چون مقامات زیمبابوه از دادن پاسپورت به او خودداری کرده اند.

حزب آقای چانگیرای یعنی جنبش برای تغییرات دموکراتیک می گوید که ظاهرا آقای موگابه و حزبش زانو پی اف، قصد دارند سمتها ی اساسی را از آن خود کنند و حزب او را به حاشیه بفرستند.

رهبران کشورهای منطقه امیدوار بودند که در نشست روز دوشنبه به رهبران زیمبابوه فشار بیاورند تا به این درگیری سیاسی خاتمه دهند. اما به دنبال یک روز مذاکره، بیانیه ای صادر کردند و در آن اعلام کردند که گفتگوها شکست خورده است و از کشورهای عضو جامعه توسعه آفریقای جنوبی خواست که برای بررسی بیشتر بحران سیاسی در زیمبابوه، نشست هایی را برگزار کنند.

روز دوشنبه نیز بن کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد بر تلاش برای حل مناقشات سیاسی در زیمبابوه تاکید کرد. سازمان ملل با انتشار بیانیه ای درباره وضعیت مردم در این کشور ابراز نگرانی کرد.

در توافق امضا شده درباره مشارکت قدرت آمده که حزب زانو پی اف باید در کابینه 15 وزیر، حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک 13 وزیر، و یکی از شاخه های جداشده حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک هم 3 وزیر داشته باشد.

ظاهرا بن بست گفتگوها درباره دولت مشترک بیشتر بر سر انتخاب وزیر کشور ایجاد شده که پلیس زیمبابوه را تحت کنترل خواهد داشت.

مطالب مرتبط