بریتانیا از ورود افراط گرایان جلوگیری می کند

جکی اسمیت
Image caption وزیر کشور بریتانیا گفت که آمدن به این کشور یک "مزیت" است

جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا، امروز (28 اکتبر)، اعلام کرد این کشور برای جلوگیری از ورود کسانی که مظنون هستند نفرت را موعظه می کنند، تدابیر جدیدی را اتخاذ کرده است. خانم اسمیت این تدابیر را شدید توصیف کرده است.

وزیر کشور بریتانیا گفت که ورود به این کشور یک مزیت است که او حاضر نیست سوء استفاده کنندگان از معیارها و ارزش های بریتاینایی، از آن بهره مند شوند.

وزارت کشور گفت که قوانین جدید باعث خواهد شد که محرومیت افراط گرایان از ورود به بریتانیا به امری عادی تبدیل شود.

"واعظان نفرت"، شامل اسلام گرایان تندرو، نئو نازی ها و فعالان حقوق حیوانات که به خشونت متوسل می شوند، از این بعد انگشت نما خواهند شد و به کشورهای دیگر نیز درباره خطر فعالیت آنها هشدار داده خواهد شد.

خانم اسمیت گفت افرادی که در فهرست سیاه قرار دارند اکنون باید ثابت کنند که قصد ندارند "اوضاع را تنش آلود" کنند تا از این فهرست خارج شوند و اجازه یابند وارد بریتانیا شوند .

محافظه کاران بریتانیا، حزب اصلی مخالف دولت، این قانون جدید را شعاری تو خالی توصیف کرده اند؛ قانونی که برای مقابله با خطر افراط گرایانی که به طور ناپیدا هم اکنون فعالند، ترتیب اثری نخواهد داد.

در سه سال گذشته، به 230 نفر به بهانه این که امنیت ملی را با خطر مواجه می کنند و افراط گرایی را پرورش می دهند، اجازه ورود به بریتانیا داده نشده است. از این تعداد 79 نفر افراط گرای مذهبی قلمداد می شده اند.

کریس هان، عضو حزب لیبرال دموکرات بریتانیا، در انتقاد از تدابیر جدید گفت: "آنچه واقعا لازم است، جمع آوری بی سر و صدای اطلاعات است تا با واعظان تنفر در بریتانیا مقابله شود و سایت های اینترنتی که با پیام های نفرت را ترویج می کنند، مسدود شوند."

او گفت با توجه به اشتباهاتی که قبلا از وزرات کشور سر زده است باید اطمینان حاصل کرد که افراد بیگناه بی جهت در فهرست سیاه قرار نگیرند.

کیت واز، رئیس کمیته پارلمانی امور داخلی بریتانیا، گفت در کنار برخورد شدیدتر با افراط گرایانی که درصدد ورود به بریتانیا هستند باید همچنین در ارتباط با اخراج افراط گرایانی که اکنون در بریتانیا بسر می برند اقدامات جدی تری صورت بگیرد.

مطالب مرتبط