سوریه دو مرکز فرهنگی آمریکا را تعطیل کرد

مرکز فرهنگی آمریکا در دمشق
Image caption مرکز فرهنگی آمریکا در دمشق

دولت سوریه دستور داده که یک مدرسه و یک مرکز فرهنگی آمریکایی در دمشق، پایتخت این کشور، تعطیل شود.

این اقدام به دنبال حمله نظامی آمریکا به خاک سوریه در روز یکشنبه (26 اکتبر)، که هشت کشته به جای گذاشت، انجام گرفته است.

سوریه همچنین رسما به شورای امنیت سازمان ملل متحد در این ارتباط اعتراض کرده است.

دولت عراق در اولین واکنش عمومی خود حمله هوایی روز یکشنبه آمریکا علیه سوریه را محکوم کرده و گفته است که عراق اجازه نمی دهد که از قلمرو این کشور برای حمله به کشور همسایه استفاده شود.

اما دولت عراق همچنین از دولت سوریه خواسته است برای جلوگیری از عبور جنگجویان خارجی از مرز میان دو کشور بیشتر تلاش کند.

آمریکا رسما واکنشی به اتهام حمله به خاک سوریه نشان نداده است اما از مقامات آمریکایی ناشناس نقل قول شده است که حمله روز یکشنبه علیه رهبر یک شبکه قاچاق جنگجویان خارجی به داخل عراق بوده است.

سخنگوی دولت عراق بعد از جلسه روز سه شنبه (28 اکتبر)، هیئت دولت گفت که دولت عراق اقدام هلیکوپترهای آمریکایی در حمله به مواضعی در داخل خاک سوریه را " اقدامی مردود" دانسته اند. این حمله تعدادی کشته به جای گذاشته است که سوریه می گوید غیرنظامی بوده اند.

او گفت که سیاست و قانون اساسی عراق استفاده از قلمروی این کشور به عنوان پایگاهی برای حمله به کشورهای همسایه را منع کرده است. دولت عراق از آمریکا خواسته است که این کار را تکرار نکند.

در همین حال بیانیه دولت عراق از سوریه خواسته است برای جلوگیری از فعالیت گروه هایی که از خاک سوریه برای آموزش و مسلح کردن کسانی که علیه عراق و مردمش اقدامات "تروریستی" می کنند، بیشتر تلاش کند.

Image caption دولت عراق گفته اجازه نمی دهد از قلمرو این کشور برای حمله به همسایگان استفاده شود

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد می گوید که حمله آمریکایی ها به سوریه در زمان حساسی صورت گرفته است؛ این حادثه مصادف با بالا گرفتن بحث و جنجال درباره توافقنامه امنیتی عرق و آمریکا رخ داده است.

او می گوید عراق سخت تلاش داشته است به همسایگان خود، به ویژه ایران و سوریه، اطمینان دهد که ادامه حضور نظامی آمریکا تهدیدی برای آنها به حساب نمی آید.

سخنگوی دولت عراق روز سه شنبه (28 اکتبر)، همچنین گفت که هیئت دولت در ارتباط با اصلاح پیش نویس توافقنامه امنیتی که قرار است با آمریکایی ها بسته شود، نیز موافقت کرده اند. این توافقنامه نحوه اداره نظامیان آمریکایی در عراق را پس از سر رسیدن فرمان سازمان ملل متحد در آخر سال جاری میلادی مشخص می کند.

توافقنامه امنیتی

اعضای هیئت دولت عراق در جلسه امروز همچنین در ارتباط با شماری از اصلاحات پیمان امنیتی با آمریکایی ها، که سخنگوی دولت آنها را "لازم، اساسی و مناسب" توصیف کرده است، به توافق رسیده اند. دولت عراق خواهان آن است که این اصلاحات در پیش نویس کنونی این توافقنامه منظور شود.

هیئت دولت به نخست وزیر عراق اجازه داده است که این اصلاحات را با آمریکایی ها در میان بگذارد.

گزارشگر بی بی سی می گوید که آمریکایی ها از اصلاحات جدید در پیش نویس توافقنامه استقبال نخواهند کرد چون پیش نویس کنونی را نهایی قلمداد کرده بودند.

او می گوید هنوز مشخص نیست که عراقی ها خواستار تغییر کدام جنبه هایی پیش نویس امنیتی هستند. اما گفته می شود که تردید آنها عمدتا در ارتباط با مسائلی است که ممکن است برای تمامیت ارضی عراق خطر محسوب شود. به طور مثال عراقی ها می خواهند در پیمان امنیتی دقیقا روشن شود آنها تحت چه شرایطی می توانند نظامیان آمریکایی متخلف را در عراق به دادگاه احضار کنند.

مطالب مرتبط