گرجستان ارتکاب 'جنایات جنگی' را رد کرد

ساکاشویلی
Image caption ساکاشویلی گفت که جنایات جنگی روی داده است اما نه توسط نیروهای گرجی

میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور گرجستان این مساله را که نیروهای مسلح کشورش در جریان عملیات علیه شورشیان در اوستیای جنوبی مرتکب جنایات جنگی شدند را رد کرده است.

شواهدی که بی بی سی در این منطقه جدایی طلب به دست آورده است حاکی است که نیروهای گرجی در عملیات خود بدون تبعیض عمل کردند و ممکن است غیرنظامیان را هدف قرار داده باشند.

شاهدان عینی گفتند که تانک ها در آن عملیات به سوی یک واحد آپارتمانی شلیک کردند و غیرنظامیان نیز که در حال فرار از نبردها بودند هدف قرار گرفتند.

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا این یافته ها را با تفلیس در میان گذاشته است.

اوستیای جنوبی و منطقه دیگری به نام آبخاز در اوایل دهه 1990 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از گرجستان جدا شدند.

تلاش گرجستان برای تسخیر اوستیای جنوبی در ماه اوت گذشته، حمله روسیه به گرجستان را در پی داشت که به بدترین بحران در روابط مسکو و غرب از زمان جنگ سرد دامن زد.

بی بی سی اخیرا اولین سازمان خبری خارجی پس از مناقشه اخیر شد که اجازه یافت به طور نامحدود در اوستیای جنوبی کار کند.

مارینا کوچیوا پزشک بیمارستان اصلی تسخینوالی، مرکز اوستیای جنوبی، به گزارشگران بی بی سی گفت که او و سه تن از بستگانش هنگام گریز با اتومبیل از شهر در شب 9 اوت هدف تیراندازی یک تانک گرجی قرار گرفتند.

وی گفت که تانک به سوی اتومبیل او و دو اتومبیل دیگر شلیک کرد که باعث شد داخل چاله ای بیافتد. وی افزودکه تیراندازی حتی پس از خوابیدن آنها روی زمین ادامه یافت.

دیگر شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که تانک های گرجستان به صورت مرتب و مستقیما آپارتمان های خالی از سکنه را مورد هدف قرار می دادند و سربازان گرجی به افرادی که سعی می کردند با خودروهایشان از منطقه فرار کنند، تیراندازی می کردند.

حجم خرابی های ساختمان ها و خودروها به نظر ادعاهای این افراد را تائید می کند.

آنچه این افراد بیان کرده اند صحت تحقیقات سازمان دیده بان حقوق بشر در این مورد را تائید می کند. این سازمان گرجستان را به استفاده بی رحمانه از زور در اوستیای جنوبی و نقض قوانین بین المللی به خصوص کنوانسیون ژنو متهم کرده است.

اما میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، روز سه شنبه این گزارش ها را تکذیب کرد.

آقای ساکاشویلی در واکنش به این نوع گزارش ها گفت: "ما قویا اتهام جنایات جنگی را رد می کنیم. اما البته ما در را به روی اظهار نظر و تحقیقات نمی بندیم."

او افزود: "در واقع ما خواستار تحقیقات بین المللی درباره نحوه انجام نبردها، شرایطی که به جنگ منجر شد، در مورد شرایطی که منجر به تهاجم شد، شده ایم."

رئیس جمهور گرجستان گفت که "مسلما جنایات جنگی روی داده است، اما مسلما توسط ما نبود."

بی بی سی در بازدید خود از منطقه همچنین شواهد تخریب شیوه مند روستاهایی در داخل اوستیای جنوبی که ساکنان آنها گرجی بودند را تایید کرد.

به نظر می رسید که برخی خانه ها نه تنها توسط اوستیایی ها سوزانده شده اند، بلکه توسط مقام های این منطقه که مورد حمایت روسیه هستند با بولدوزر صاف شده اند.

محدودیت های دسترسی به این مناطق تا کنون باعث شده بود تا تحقیقی در مورد ادعاهای مطرح شده توسط طرفین صورت نگیرد.

مطالب مرتبط