پر خرج ترین انتخابات تاریخ آمریکا

پر خرج ترین انتخابات تاریخ آمریکا
Image caption پیشبینی می شود هزینه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از پنج میلیارد دلار فراتر برود

انتخابات سراسری امسال آمریکا که روز چهارم ماه نوامبر برگزار خواهد شد، از خیلی جهات تاریخی ارزیابی شده است.

بر اساس نظرسنجی ها، برای نخستین بار یک سیاستمدار آفریقایی تبار یعنی سناتور باراک اوباما، کاندیدای حزب دموکرات، از شانس بالایی برای ورود به کاخ سفید برخوردار شده است.

اما انتخابات امسال آمریکا که شامل انتخابات ریاست جمهوری، کنگره و فرمانداران برخی از ایالت ها می شود، از نظر هزینه آن هم بی نظیر است.

تحقیقات سازمان غیر دولتی مرکز سیاستگذاری مسوولانه یا سی آر پی (CRP) در واشنگتن، پایتخت آمریکا، حاکی از آن است که مبارزات سیاسی این دوره تا کنون حداقل ۴.۵ میلیارد دلار هزینه در برداشته است.

این سازمان تخمین می زند که مخارج نهایی انتخابات امسال آمریکا به ۵.۳ میلیارد دلار برسد. این رقم که حداقل ۲۷ درصد بیشتر از هزینه انتخابات چهار سال پیش است، در تاریخ مبارزات سیاسی آمریکا بی سابقه است.

ماسیه رایش، کارشناس سازمان سی آر پی یکی از دلایل این وضعیت را آغاز زودرس مرحله مقدماتی انتخابات این دوره می داند. بسیاری از کاندیداهای ریاست جمهوری از ابتدای سال ۲۰۰۷ میلادی در تدارک سازمان دادن ستاد انتخاباتی خود بودند.

در بین کاندیداهای ریاست جمهوری، باراک اوباما و رقیب جمهوریخواهش جان مک کین در مجموع حدود یک میلیار دلار از طرفدارانشان جمع آوری کرده اند.

حداقل دو سوم از این کمک های مالی به این دو کاندیدا صرف آگهی های تبلیغاتی و هزینه های اداری شده است.

اما باراک اوباما در زمینه دریافت کمک های مالی از طرفدارانش رکورد دار بوده است. او تا کنون میلیون ها دلار از طریق شبکه اینترنت جمع آوری کرده است.

باراک اوباما فقط در ماه سپتامبر گذشته حدود ۱۵۰ میلیون دلار جمع آوری کرد. بخش قابل ملاحظه ای از وجوهی که به کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات ها اهدا شده، از محل کمک های کمتر از ۲۰۰ دلار مردم عادی بوده است.

با این همه، کم نیستند شرکت های بزرگ یا افراد سرمایه داری که از باراک اوباما حمایت مالی می کنند.

یکی از حامیان مالی بزرگ کاندیدای حزب دموکرات، اکبر قهاری، از آمریکایی های ایرانی تبار ساکن ایالت نیوجرسی آمریکاست که در مرحله مقدماتی انتخابات از رقیب دموکرات سناتور اوباما یعنی سناتور هیلاری کلینتون حمایت می کرد.

با این وجود، اکثر قریب به اتفاق مرم آمریکا توانایی یا تمایل اعطای وجه نقد به کاندیداهای ریاست جمهوری را ندارند.

براساس آمار موجود، در کل کمتر از نیم درصد از جمعیت آمریکا مبلغی بالای ۲۰۰ دلار به کاندیداها کمک می کند که این خود باعث نگرانی برخی از ناظران است.

ماسیه رایش کارشناس مرکز CRP می گوید: "این باعث نگرانی است که یک گروه کوچک ثروتمند می تواند از طریق کمک های مالی خود، در همان مراحل اول تصمیم بگیرد که کدام کاندیدا می تواند پیامش را به مردم برساند."