زلزله پاکستان تعداد زیادی کشته به جای گذاشت

امداد رسانی بعد از زلزله بلوچستان در پاکستان
Image caption امدادرسانی به خاطر کمبود جاده های مناسب با اخلال روبرو شده است

مقامات پاکستان می گویند دست کم 170 نفر در زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 درجه در مقیاس ریشتر در استان بلوچستان در جنوبی غربی این کشور کشته شده اند.

مقامات پاکستان گفته اند که انتظار دارند شمار تلفات افزایش یابد.

این زلزله در نقطه ای دور افتاده بلوچستان رخ داده و شهری به نام "زیارت" بیشترین تلفات و تخریب را متحمل شده است.

هزاران خانه در جریان زلزله فرو ریخته و بسیاری از آنها به خاطر رانش زمین کاملا تخریب شده اند و یک روستا با خاک یکسان شده است.

امدادگران سرگرم بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار هستند و بسیاری را در گورهای دسته جمعی دفن کرده اند.

دولت پاکستان ارتش را به این منطقه اعزام کرده تا به عملیات نجات و بیرون کشیدن اجساد کمک کند اما عملیات امداد به خاطرکمبود جاده های قابل استفاده با اخلال مواجه شده است و به همین دلیل برای انتقال نجات یافته گان از هلیکوپتر کمک گرفته شده است.

این منطقه کوهستانی کم جمعیت است و زیربنای محلی مناسبی ندارد، به همین دلیل دستیابی به تصویری روشن از تلفات دشوار بوده است.

یکی از گزارشگران محلی به تلویزیون پاکستان گفته است که برخی از روستائیان از تاخیر در امدادرسانی ابراز خشم کرده اند.

خانه های گلی

Image caption زلزله زده ها مجبور شدند شب را در هوای آزاد سپری کنند

منطقه زلزله زده در شمال شرقی کویته، در نزدیکی مرز با افغانستان واقع است که بیشتر خانه های آن گلی است.

به گفته مرکز زمین شناسی آمریکا، این زلزله حوالی ساعت چهار صبح به وقت محلی در 70 کیلومتری شمال شهر کویته در عمق 10 کیلومتری از سطح زمین روی داد.

مقامات می گویند که دست کم سه پس لرزه نیز رخ داده است.

بسیاری از زلزله زدگان که از وقوع این حادثه بهت زده اند، شب گذشته را فضای باز و در همان لباسی که به تن داشته اند سپری کرده اند.

دلاور خان، شهردار زیارت، گفت دو ناحیه در بخش تحت نظر او "به طور جدی آسیب دیده اند." دولت محلی از ارتش تقاضای کمک کرده و نیروهای دولتی برای کمک به زلزله زدگان به محل اعزام شده اند.

او گفت بیش از 150 جسد در روستاهای مختلف زیارت کشف شده اند و صدها نفر دیگر نیز زخمی و حدود 15 هزار نفر بی خانمان شده اند.

او گفت: "من از جهانیان در خواست کمک می کنم. ما به غذا و دارو نیاز داریم. مردم به لباس گرم و پتو نیاز دارند چون هوای این منطقه سرد است."

سهیل الرحمان از مقام های ارشد در استان بلوچستان به یک شبکه محلی گفت: "80 نفر در این ناحیه که من اکنون در آن هستم کشته شده اند."

به نقل از مقام های محلی گزارش شده است که 40 نفر به خاطر جراحات خفیف تحت مداوا قرار گرفته اند که اکثر جراحات ناشی از ریزش دیوارهای گلی یا فرار هراسان مردم بوده است.

امجد حسین ساکن کویته گفت: "دو لرزش روی داد، دومی خیلی جدی بود و مردم از خانه ها گریختند."

کویته در سال 1935 در زلزله ای بسیار نیرومند تقریبا به طول کامل تخریب شد که 30 هزار کشته به جا گذاشت.

مطالب مرتبط