حمایت برخی جمهوریخواهان از اوباما

کالین پاول
Image caption یکی از شناخته شده ترین چهره های جمهوریخواهی که به پشتیبانی از باراک اوباما برخاسته، کالین پاول، وزیر امور خارجه سابق آمریکاست.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد انتخابات این دوره آمریکا، حمایت عده ای از شخصیت های جمهوریخواه از سناتور باراک اوباما، کاندیدای دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری است.

مردم آمریکا روز 4 نوامبر امسال رئیس جمهور جدید این کشور را انتخاب خواهند کرد.

بسیاری از ناظران شکاف در حزب جمهوریخواه را یکی ضعف های اصلی کاندیدای ریاست جمهوری این حزب، سناتور جان مکین می دانند.

بر اساس آخرین نظرسنجی ها، باراک اوباما در اکثر ایالت های سرنوشت سازی مانند اوهایو و فلوریدا از جان مک کین پیشی گرفته است.

تا کنون شماری از چهره های جناح میانه رو در حزب جمهوریخواه به اردوی دموکرات ها پیوسته اند، یا این که در عمل برای پشتیبانی از سناتور مک کین اقدامی نمی کنند.

یکی از شناخته شده ترین چهره های جمهوریخواهی که به پشتیبانی از باراک اوباما برخاسته، کالین پاول، وزیر امور خارجه سابق آمریکاست.

آقای پاول در دوره ریاست جمهوری پدر جورج بوش، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم بود. او اخیرا به طور صریح از قدرت گرفتن جناح محافظه کار در حزب جمهوریخواه، ابراز نارضایتی کرده است.

یکی دیگر از جمهوریخواهان معروفی که مانند کالین پاول به حمایت از باراک اوباما روی آورده، سوزان آیزنهاور، نوه دوایت آیزنهاور، ریئس جمهور آمریکا در دهه 1950 میلادیست.

سوزان ایزنهاور در پشتیابی از باراک اوباما، در کنفرانس ملی دموکرات ها در حضور ده ها هزار نفر سخنرانی کرد.

اما در جامعه ایرانیان آمریکا هم جمهوریخواهانی هستند که قصد دارند به کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات ها رای دهند.

مسعود خاتمی، رئیس شعبه نیویورک شورای ایرانیان جمهوریخواه، یکی از این افراد است که امسال به جان مک کین رای نخواهد داد.

او از سناتور مک کین به دلیل این که سارا پی لین- فرماندار آلاسکا- را به عنوان معاون انتخابی خود منصوب کرده ناراضیست، چرا که خانم پی لین را فاقد صلاحیت معاونت ریاست جمهوری می داند.

آقای خاتمی همچنین تاکید دارد، نمی تواند به کاندیدایی که درباره بمباران ایران صحبت می کند، رای دهد.

سناتور مک کین در ماه آوریل سال 2007 در پاسخ به یکی از طرفدارانش که از او سوال کرده بود که چه وقت آمریکا به ایران حمله خواهد کرد، با تغییر یکی از آهنگ های گروه "بیچ بویز" به شوخی درباره بمباران ایران آوازی خواند.

گروه های لیبرال به شدت به این اقدام جان مک کین اعتراض کرده اند.

با این همه، در چند روزی که به برگزاری انتخابات آمریکا باقی مانده است، سیاست خارجی و موضوع برنامه هسته ای ایران، دیگر برای اکثر رای دهندگان مطرح نیست، و رسانه های گروهی آمریکا بیشتر بر بحران در بازارهای مالی و افزایش نرخ بیکاری در این کشور تمرکز کرده اند.