16:33 گرينويچ - پنج شنبه 30 اکتبر 2008 - 09 آبان 1387

'فاجعه انسانی' کنگو را فرا گرفت

فاجعه انسانی در کنگو

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

سازمان صلیب سرخ اعلام کرده است در گیری شدید میان نیروهای دولتی و شورشی در جمهوری دموکراتیک کنگو باعث ایجاد یک "فاجعه انسانی" شده است.

تلاشهایی دیپلماتیک برای پایان دادن به این بحران، که نگرانی از کشیده شدن آن به کشور همسایه رواندا نیز وجود دارد، در حال انجام است.

در شهر گوما در شرق کنگو که ده ها هزار نفر پس از پیشروی نیروهای شوری به آنجا پناه برده اند، آتش بس برقرار است اما امید چندانی به ادامه آن نمی رود؛ زیرا ژنرال لوران انکوندا، رهبر شورشیان تهدید کرده است که اگر سازمان ملل متحد ثبات آتش بس را تضمین نکند، نیروهای او کنترل شهر را در دست خواهند گرفت.

یک زن بدبخت اهل کنگو در حال شیون و زاری

گزارش هایی مبنی بر قتل، غارت و تجاوز در اطراف شهر گوما منتشر شده است

گزارشهایی مبنی بر وقوع قتل و تجاوز در شهر گوما منتشر شده است و کمک ها نیز هنوز به بی خانمان شدگان مستقر در این شهرنرسیده است.

بیمارستان اصلی و بسیاری از خانه ها و ادارات این شهر غارت شده اند و سازمان های کمک رسانی عمده بین المللی عملیات خود در این شهر را به حال تعلیق درآورده اند.

مایکل خامباتا از صلیب سرخ جهانی به بی بی سی گفت اکنون اولویت، فراهم کردن غذا، کمک های پزشکی، سرپناه و امنیت است.

ژنرال انکوندا پس از چندین روز درگیری در عصر روز چهارشنبه اعلام آتش بس کرد و نیروهای توتسی او در 15 کیلومتری شهر گوما، پایتخت ایالت کیوو شمالی، مستقر شده اند.

او گفت در حال باز کردن کانالی است تا از طریق آن امکان رساندن کمک ها به هزاران نفری که میان نیروهای او و نیروهای حافظ صلح پشتیبان نیروهای دولتی گرفتار شده اند فراهم شود.

قسمت عمده ای از غارتگری ها به نیروهای دولتی در حال عقب نشینی کنگو منتسب دانسته شده است.

سازمان ملل متحد در حال بررسی استقرار مجدد قسمتی از نیروی 17 هزار نفری خود در کنگو است تا از پنج هزار نیروی دیگر این سازمان در شهر گوما پشتیبانی کنند.

نیروهای سازمان ملل متحد در کنگو، بزرگترین نیروی این سازمان در جهان است.

در همین حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم نمایندگانی را به جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا فرستاده که هریک دیگری را به نقض تمامیت ارضی خود متهم می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.