ژنرال پتریوس ماموریت جدید خود را شروع کرد

دیوید پتریوس
Image caption هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا، دیوید پتریوس را تحسین می کنند

ژنرال دیوید پتریوس که قبلا فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق بود از امروز جمعه 31 اکتبر، پست جدید خود را که مسئولیت عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه از جمله عراق و نیز افغانستان، پاکستان و ایران است عهده دار شده است.

ژنرال پتریوس تا این اواخر فرمانده ارتش آمریکا در عراق بود و به دلیل بهبود محسوس وضعیت امنیتی این کشور از او تقدیر شده بود.

ژنرال پتریوس شخصی بود که تقویت نیروهای آمریکایی در عراق، تحت نظر او صورت گرفت.

راب واتسون، تحلیلگر امور دفاعی بی بی سی می گوید احتمالا افغانستان و عراق، در برنامه کاری ژنرال پتریوس در اولویت قرار خواهد داشت.

در مورد عراق، ژنرال پتریوس کاهش نیروهای آمریکایی را مد نظر خواهد داشت. موضوعی که او گفته است مایل به تعجیل در انجام این برنامه نیست.

راب واتسون می گوید در مورد افغانستان ژنرال پتریوس هم اکنون دستور بررسی کامل استراتژی آمریکا در افغانستان را داده است که انتظار میرود نتیجه آن تاکید به لزوم یک راه حل گسترده تر منطقه ای و نیز تلاش برای تماس بیشتر با طالبان باشد.

البته میزان نفوذ دیوید پتریوس در سیاست های آمریکا در منطقه، تا حدی بسته به این خواهد بود که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه کسی برنده شود. اگرچه به گفته گزارشگر بی بی سی، کاندیداهای هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، ژنرال پتریوس را تحسین می کنند.

با این همه، چه جان مک کین رئیس جمهور آمریکا شود و چه باراک اوباما، ژنرال پتریوس که دست آوردهای آکادمیک وی با تجارب وی در میدان جنگ برابری می کند، احتمالا یک چهره سرشناس و قدرتمند باقی خواهد ماند.

مطالب مرتبط