زندگی نامه جان مک کین

جان مک کین
Image caption جان مک کین از طرفداران سرسخت جنگ عراق است

از جان مک کین، سناتور جمهوریخواه هم به عنوان یک قهرمان جنگ و هم به عنوان یک سیاستمدار صریح اللهجه و سرکش یاد شده است.

جان مک کین که 72 سال دارد، از قهرمانان جنگ ویتنام است که در زمینه سیاست خارجی و امور نظامی آمریکا وزنه ای محسوب می شود.

چنانچه جان مک کین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، مسن ترین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا در هنگام شروع اولین دور زمامداری، خواهد بود.

جان مک کین یکی از طرفداران سرسخت جنگ عراق است و از تقویت نیروهای آمریکایی در عراق، حمایت کرده است.

با این وجود او دونالد رامسفلد، وزیر دفاع سابق آمریکا را بدترین وزیر دفاع در تاریخ آمریکا می داند و از دولت جورج بوش هم در ارتباط با نحوه اداره جنگ عراق انتقاد کرده است. جان مک کین از شکنجه زندانیان انتقاد کرده و به تصویب قانونی کمک کرده که رفتار بی رحمانه و مغایر با اصول حقوق بشر با مظنونین به ارتکاب عملیات تروریستی را ممنوع می کند.

وی همچنین با نقطه نظرات مبتنی بر میانه روی خود، در ارتباط با همجنسگرایی، سقط جنین و اصلاحات در قوانین مهاجرت بسیاری از محافظه کاران را ناخشنود کرده است.

شاید مهمترین اختلاف نظر آقای مک کین با دولت جورج بوش در مورد تغییرات جوی باشد چون وی می گوید در صورتی که هند و چین هم به پیمان جدید درباره جلوگیری از آلودگی هوا ملحق شوند، حاضر است این پیمان را امضا کند.

همکاری بین دو حزب

آقای مک کین از همکاری با حزب دموکرات در کنگره برای رسیدن به اهدافش بیمی به دل راه نمی دهد. وی در سال 2007 به اتفاق نمایندگان دموکرات در کنگره طرحی را تهیه کرد که در صورتی که تصویب می شد علاوه بر کنترل مرزی بیشتر، تمام مهاجرین غیر قانونی مشمول عفو می شدند. وی همچنین به اتفاق راس فینگولد، از حزب دموکرات موجب ترمیم قانون تامین هزینه مبارزات انتخاباتی در سال 2002 شد که هدف از آن کاهش نفوذ پول و گروه های فشار در انتخابات آمریکا بود.

سابقه نظامی

جان مک کین سال های زیادی را در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است.

وی در سال 1958 از دانشکده نیروی دریایی آمریکا فارغ التحصیل شد و پس از آن به عنوان خلبان نیروی دریایی شروع به کار کرد.

در جریان جنگ ویتنام،در ژوئیه سال 1967، هنگامی که هواپیمای خود را برای پرواز جهت یک بمباران آماده می کرد، موشکی به تانک بنزین هواپیمایش اصابت کرد که موجب بروز آتش سوزی شده و به کشته شدن 134 پرسنل ارتش آمریکا تمام شد.

سه ماه بعد هواپیمای جان مک کین، بر فراز ویتنام شمالی سرنگون شد و او به اسارت جنگجویان ویتکنگ درآمد. وی مدت پنج سال را در ویتنام در زندان گذراند.

پس از بازگشت به آمریکا جان مک کین به خدمت در نیروی دریایی ادامه داد تا اینکه در سال 1981 بازنشسته شد.

پیشینه سیاسی

هنگامی که جان مک کین به ایالت آریزونا نقل مکان کرد، زندگی سیاسی اش شروع شد.

در سال 1982 وی در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا پیروز شد . چهار سال بعد بود که به عضویت مجلس سنای این کشور درآمد.

جان مک کین در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 به رقابت با جورج بوش پرداخت و در انتخابات مقدماتی در نیوهمشایر برای تعیین نامزد حزب در انتخابات، به یک پیروزی غیرمنتظره دست یافت.

ولی به علت انتقادات و حملات مخالفین بخصوص دست راستی های بانفوذ مذهبی، به تدریج وجهه خود را از دست داد و جورج بوش موفق شد نامزدی جمهوریخواهان را در انتخابات به دست آورد.

جان مک کین پس از این شکست دوباره به مجلس سنا بازگشت و در کمیته نیروهای مسلح این مجلس شروع به کار کرد.

جنگ عراق

در زمینه سیاست خارجی، آقای مک کین از موضع جورج بوش در جنگ عراق حمایت می کند و به دفعات به لزوم تقویت نیروهای آمریکایی در عراق برای تثبیت اوضاع این کشور، تاکید کرده است.

ولی در مورد نحوه پیروزی در این جنگ، او از فرماندهان نظامی و مقامات وزارت دفاع آمریکا انتقاد کرده است.

جان مک کین در جریان یک سخنرانی در سال 2006 گفت که آمریکا اشتباهات زیادی در جنگ عراق کرده است و تاریخ در این مورد آمریکا را مقصر خواهد شناخت. ولی وی تاکید کرد هنوز پیروزی در این جنگ امکان پذیر است.

نظر جان مک کین این است که شکست آمریکا در عراق فاجعه ای خواهد بود که تنها به آمریکا محدود نخواهد شد. جان مک کین همچنین از طرفداران سرسخت اتخاذ موضع انعطاف ناپذیر در قبال ایران بخصوص در ارتباط با برنامه هسته ای این کشور است.

مطالب مرتبط