اوباما به دنبال جذب رای جمهوری خواهان

باراک اوباما
Image caption اوباما به دنبال جذب رای ساکنان آیووا و ایندیانا است و مک کین توجه خود را بر روی اوهایو متمرکز کرده است

باراک اوباما نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا محدوده جغرافیایی برنامه تبلیغاتی خود را به مناطقی گسترش می دهد که در گذشته بطور سنتی اکثریت ساکنان آن به جمهوری خواهان رای داده اند.

در حالی که تنها سه روز بیشتر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده، قرار است ستاد آقای اوباما تبلیغاتی را در آریزونا، ایالتی که جان مک کین رقیب او در انتخابات نمایندگی آن را بر عهده دارد، و همچنین جورجیا و داکوتای شمالی پخش کند.

در یکی از ویدئوهای تبلیغاتی جان مک کین 72 ساله بعنوان فردی وابسته به جورج بوش که سیاستهای اقتصادی فعلی را ادامه خواهد داد، معرفی می شود.

در ویدئویی دیگر نیز بر روی پیام "وحدت" آقای اوباما تاکید شده و در آن اظهارات شخصیت های سرشناس حزب جمهوری خواه، از جمله کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا در حمایت از باراک اوباما پخش خواهد شد.

نظر سنجی ها نشان می دهد که فاصله آقای اوباما و مک کین در ایالت جورجیا در حال کاهش است و دستیاران آقای اوباما می گویند تا روز جمعه که نزدیک به یک سوم حائزان شرایط شرکت در انتخابات در ایالت جورجیا، رای خود را به صندوق ریخته اند، نتایج "بسیار امیدوار کننده" بوده است.

آقای اوباما که در تازه ترین مرحله از سفرهای انتخاباتی خود راهی ایالت های آیووا و ایندیانا شده است به تجمع کنندگان در سخنرانی های انتخاباتی خود گفت احتمالا برنامه تبلیغاتی آقای مک کین در حمله به او به اوج خواهد رسید.

باراک اوباما هشدار داد که رقبای انتخاباتی او از گفتن هیچ حرفی و انجام دادن هیچ کاری ابا نخواهند کرد و هدف آنها را "ایجاد تفرقه" میان طرفداران حزب دموکرات خواند.

آرنولد وارد می شود

از سوی دیگر آرنولد شوارتزنگر، فرماندار کالیفورنیا با حضور در یک برنامه تبلیغاتی در ایالت اوهایو حمایت قاطع خود از جان مک کین را ابراز داشت.

این ستاره پیشین هالیوود در یک سخنرانی پرشور مک کین را قهرمانی واقعی خواند و گفت: "جان مک کین بیشتر از زمانی که رقیب او در سنا بوده، در اردوگاه زندانیان جنگی مشغول خدمت به کشور خود بوده است."

ال گور، معاون رئیس جمنهور آمریکا در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون نیز در ایالت فلوریدا مشغول انجام برنامه های تبلیغاتی است.

او نیز با یادآوری شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 گفت: "این هشت سال، طولانی بود" و رای دهندگان را فراخواند تا این بار "جبران کنند."

در حال حاضر ایالت هایی همچون اوهایو و فلوریدا در مرکز توجه دو نامزد اصلی انتخابات قرار دارند زیرا شمار طرفداران هیچکدام از دو حزب در هر کدام از این ایالات به اندازه ای نیست که یکی بر دیگری برتری مطلق داشته باشد و جذب رای افرادی که تمایل حزبی ثابت ندارند و معمولا در آستانه انتخابات درباره گزینه خود تصمیم می گیرند، برای نامزدها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مطالب مرتبط