تشدید تلاش های دیپلماتیک برای پایان فاجعه در کنگو

پناهنده به گوما
Image caption ده ها هزار نفر برای مصون ماندن از حمله شورشیان به شهر گوما پناهنده شده اند

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا و برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه با رئیس جمهوری کنگو ملاقات و درباره راه های پایان درگیری ها در این کشور بحث و گفتگو کرده اند.

وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه در جریان این گفتگو خواستار اجرای کامل موافقت نامه صلح بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا، کشور همسایه ونیز خلع سلاح شبه نظامیان شدند.

دیوید میلیبند و برنارد کوشنر در حال حاضر عازم شهر گوما در شرق کنگو شده اند.

ده ها هزار از مردم کنگو با پیشروی شورشیان توتسی به این شهر پناهنده شده اند.

خبرنگار بی بی سی در گوما می گوید به نظر می رسد آتش بس رعایت می شود ولی وضعیت نومیدکننده است و در یک مرکز توزیع آذوقه سازمان ملل متحد هرج و مرج زیادی دیده می شود.

در همین حال مارک مالوک براون، مسئول بخش آفریقا در وزارت خارجه بریتانیا نیز که برای بررسی وضعیت به جمهوری دموکراتیک کنگو رفته می گوید اولویت برای تثبیت اوضاع، تقویت فوری نیروهای حافظ صلح در شهر گوماست.

هم اکنون 15 هزار صلحبان سازمان ملل متحد در کنگو مستقرند.

مارک مالوک براون، گفت تا هنگامی که موافقت نامه صلح فعلی برای خلع سلاح جنگجویان توتسی و هوتو اجرا نشده است و آنها در جامعه ادغام نشده اند، صلح در کنگو برقرار نخواهد شد.

صلیب سرخ جهانی روز گذشته هشدار داد که در گیری شدید میان نیروهای دولتی و شورشیان در کنگو باعث ایجاد یک "فاجعه انسانی" شده است.

ژنرال لوران انکوندا، رهبر شورشیان تهدید کرده است که اگر سازمان ملل متحد ثبات آتش بس را تضمین نکند، نیروهای او کنترل شهر گوما را در دست خواهند گرفت.

گزارشهایی مبنی بر وقوع قتل و تجاوز در شهر گوما منتشر شده است و کمک ها نیز هنوز به بی خانمان شدگان مستقر در این شهر نرسیده است.

بیمارستان اصلی و بسیاری از خانه ها و ادارات این شهر غارت شده اند و سازمان های کمک رسانی عمده بین المللی عملیات خود در این شهر را به حال تعلیق درآورده اند.

ژنرال انکوندا پس از چندین روز درگیری در عصر روز چهارشنبه گذشته اعلام آتش بس کرد و نیروهای توتسی او در 15 کیلومتری شهر گوما، پایتخت ایالت کیوو شمالی، مستقر شدند.

سازمان ملل متحد در حال بررسی استقرار مجدد قسمتی از نیروی 17 هزار نفری خود در کنگو است تا از پنج هزار نیروی دیگر این سازمان در شهر گوما پشتیبانی کنند.

نیروهای سازمان ملل متحد در کنگو، بزرگترین نیروی این سازمان در جهان است.

مطالب مرتبط