250 هزار آواره در کنگو منتظر کمک های سازمان ملل

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در گوما، کنگو
Image caption کاروان کمک های سازمان ملل از پایگاه مانوک به راه خواهد افتاد

سازمان ملل متحد قرار است کاروانی از تدارکات پزشکی و مواد غذایی را برای کمک به 250 هزار نفری که در اثر نبردهای اخیر در جمهوری دموکراتیک کنگو آواره شده اند ارسال کند.

این کاروان قرار است شهر گوما را ترک کرده و به داخل منطقه تحت کنترل ژنرال شورشی لورن نکوندا حرکت کند.

دیوید میلیبند و برنارد کوشنر وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه هم اکنون برای گفتگو با پل کاگامی، رئیس جمهور رواندا، به منظور پایان دادن به بحران در رواند به سر می برند.

آنها پیشتر با جوزف کابیلا، رئیس جمهور کنگو، در کینشاسا ملاقات کرده بودند.

جمهوری دموکراتیک کنگو، رواندا را به حمایت از شورشیان متهم می کند اما رؤسای جمهور دو کشور با شرکت در یک اجلاس منطقه ای در هفته های آتی جهت بررسی اوضاع موافقت کرده اند.

بریتانیا و فرانسه مصرانه خواستار اجرای موافقتنامه های دوجانبه صلح و همچنین خلع سلاح شبه نظامیان شده اند.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا گفت که جامعه بین المللی "نباید اجازه دهد کنگو به رواندایی دوم بدل شود".

در نسل کشی سال 1994 در رواند حدود 800 هزار نفر کشته شدند، حادثه ای که ریشه مناقشه جاری در مرز رواندا و کنگو تلقی می شود.

از زمان بروز درگیری در منطقه از دو ماه پیش، حدود 250 هزار نفر مجبور به ترک خانه هایشان شده اند و سازمان های کمک رسانی مجبور شده اند عملیات خود را در بسیاری نقاط معلق کنند.

مجراهای کمک رسانی

به گفته پیتر گرسته، خبرنگار بی بی سی در گوما، تاکنون حداکثر 50 هزار نفر از آوارگان به این شهر - مرکز استان بی ثبات کیووی شمالی - رسیده اند اما بقیه آوارگان ناپدید شده اند.

معلوم نیست این گروه چگونه قادر به بقا خواهند بود. مقام های بریتانیایی و فرانسوی گفته اند که ایجاد یک مجرای کمک رسانی به گوما در اولویت قرار دارد.

Image caption حدود 250 هزار نفر در اثر مناقشه دو ماه اخیر آواره شده اند

آقای میلیبند گفت: "این مردم ... نیازمند مجراهای امن و ایمن برای کمک های انساندوستانه که قول آن داده شده هستند."

وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه روز شنبه از یک اردوگاه آوارگان در شمال گوما بازدید کردند. بسیاری از ساکنان این اردوگاه سعی داشتند برای خود سرپناه های پلاستیکی ایجاد کنند تا از باران در امان بمانند.

سایرین تلاش داشتند با استفاده از مسیرهایی که اکنون در کنترل ژنرال نکوندا است به خانه هایشان بازگردند. نیروهای این فرمانده شورشی در نزدیکی شهر اردو زده اند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل پیشتر در هفته جاری گفت که برخی اردوگاه ها در شهر روتشورو - در 90 کیلومتری شمال گوما - که 50 هزار نفر در آنها پناه گرفته بودند به زور تخلیه، غرت و صاف شدند.

کمبود صلحبان

جاندایا فریزر، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور آفریقا، از ایده اعزام نیروهای اتحادیه اروپا برای کمک به ماموریت صلحبانی سازمان ملل که با کمبود نیرو روبروست حمایت کرده است.

اما آقای میلیبند گفت که 850 سرباز سازمان ملل در گوما باید توسط 16 هزار صلحبانی که در سایر قسمت های این کشور مستقر هستند تقویت شوند. او از اعزام نیروهای بریتانیایی حمایت نکرد.

ژنرال نکوندا می گوید او برای محافظت از جامعه توتسی ها در برابر حملات شورشیان هوتو در رواندا می جنگد. برخی از این هوتوها متهم به مشارکت در نسل کشی هستند.

دولت کنگو اغلب قول داده است نیروهای هوتو را از استفاده از خاک این کشور بازدارد، اما چنین نکرده است.

همچنین اتهاماتی دایر بر تبانی ارتش کنگو با چریک های هوتو وجود داشته است.

دولت کنگو به نوبه خود رواندا را متهم به حمایت از ژنرال نکوندا کرده است.

رواند این موضوع را رد می کند، اما در سال های اخیر دو بار به همسایه خیلی بزرگتر خود حمله کرده است.

مطالب مرتبط