ایالت های کلیدی؛ عرصه شطرنج سیاسی در آمریکا

جان مک کین
Image caption جان مک کین

کمتر از یک روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است و نظرسنجی ها بیانگر برتری باراک اوباما، نامزد دموکرات در شش ایالت از هشت ایالت کلیدی در این انتخابات است.

در هفته های گذشته وضع آقای اوباما در همه نظرسنجی هایی که در سطح ملی در آمریکا برگزار شد، از سناتور جان مک کین بهتر بوده است، اما کارشناسان موقعیت کاندیداها را در ایالت های کلیدی بسیار مهم تر از آرای آنها در سطح کشور می دانند.

به همین علت هر دو نامزد اصلی ریاست جمهوری آمریکا در روزهای پایانی مبارزات انتخاباتی تمام تلاش خود را معطوف جلب آرای شهروندان این ایالت ها کرده اند.

جان مک کین و باراک اوباما در چند روز گذشته به ایالت هایی مانند اوهایو، پنسیلوانیا، فلوریدا و ویرجینیا سفر کرده اند تا بخت خود را برای پیروزی در انتخابات افزایش دهند.

در نظام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نقش ایالت ها در گزینش رئیس جمهوری بیشتر از آرای شهروندان در سطح ملی است.

بر این اساس، هر ایالت به نسبت جمعیت خود سهمی از ۵۳۸ رای کالج انتخاباتی را در اختیار دارد. پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به ۲۷۰ رای از مجموع آرای کالج انتخاباتی نیاز دارد.

Image caption باراک اوباما

کالج انتخاباتی

جولز ویتکوور، مورخ و روزنامه نگار آمریکایی علت تاسیس نظام کالج الکتورال را برقراری شرایط مساوی برای همه ایالت ها در انتخاب رئیس جمهوری عنوان می کند.

"این موضوع به زمان تدوین قانون اساسی آمریکا بر می گردد. ایالت های کوچک تر می خواستند مطمئن شوند اراده ایالت های بزرگتر بر شهروندان آنها تحمیل نمی شود."

اما به مرور زمان، نظام کالج انتخاباتی اهمیت بعضی از ایالت ها را در انتخابات ریاست جمهوری افزایش داد و به امتیازی برای "ایالت های کلیدی" تبدیل شد.

ایالت های کلیدی معمولا ایالت های بزرگی هستند که سهم بیشتری در کالج انتخاباتی دارند.

با این حال، آن چه باعث اهمیت این ایالت ها می شود، رقابت نزدیک نامزدهای دموکرات و جمهوریخواه در آنها و غیر قابل پیش بینی بودن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آنهاست.

اهمیت ایالت های کلیدی در تعیین رئیس جمهوری در آمریکا به حدی است که رقابت های انتخاباتی را در این کشور به نوعی شطرنج سیاسی تبدیل کرده و راهبرد مبارزات نامزدها بر اساس پیروزی در این ایالت ها شکل می گیرد.

آقای ویتکوور در این باره می گوید: "از لحاظ تاریخی هم دموکرات ها و هم جمهوریخواهان در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری به ایالت هایی که پیروزی خود را در آن قطعی می دانند، کمتر توجه کرده اند. آنها نمی خواهند وقت و منابع مالی کاندیدای خود را صرف ایالت هایی کنند که به خودشان تعلق دارد بلکه به سراغ ایالت هایی می روند که رقابت در آن نزدیک است و احتمال می دهند بتوانند آرای شهروندان آن را به نفع خود تغییر دهند."

به عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا با ۵۵ رای در کالج انتخاباتی، بیشترین سهم را در کالج انتخاباتی دارد.

با این حال، گرایش سنتی این ایالت به سمت دموکرات ها، آن را به منطقه امنی برای این حزب تبدیل کرده و نامزدهای ریاست جمهوری دموکرات معمولا تلاش زیادی برای کسب رای آن نمی کند.

مشابه این وضع در تگزاس وجود دارد. این ایالت ۳۴ رای در کالج انتخاباتی دارد و به طور سنتی طرفدار نامزدهای جمهوریخواه ریاست جمهوری بوده است.

Image caption ماسک های طنزآمیز از جان مک کین و باراک اوباما

از سوی دیگر، ایالت کوچک تری مانند اوهایو که ۲۰ رای در کالج انتخاباتی دارد، به خاطر ترکیب جمعیتی و نزدیکی آرای جمهوری خواهان و دموکرات ها در این ایالت نقش مهمی در تعیین نامزد پیروز در انتخابات دارد.

اوهایو یکی از ایالت های کلیدی مهم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ آمریکا است و نظرسنجی ها بیانگر پیشتازی باراک اوباما در این ایالت است.

این در حالی است که در انتخابات سال ۲۰۰۴ اوهایو به جورج بوش جمهوریخواه رای داده بود.

آبی کردن قرمزها

جدیدترین نظرسنجی ها نشان می دهد آقای اوباما در شش ایالتی کلیدی از هشت ایالت مهم در انتخابات امسال از آقای مک کین جلوتر است.

راهبرد انتخاباتی باراک اوباما بر پیروزی در ایالت های کلیدی استوار شده که در دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری به جورج بوش رای داده اند.

ویرجینیا یکی از این ایالت هاست. این ایالت به طور سنتی ۴۰ سال است که به کاندیداهای جمهوریخواه ریاست جمهوری رای داده ولی امسال سناتور اوباما در آن پیشتاز است.

کارشناسان عدم رضایت شهروندان از دوران هشت ساله ریاست جمهوری جورج بوش را از عوامل مهم در گرایش بعضی از ایالت های "قرمز" جمهوریخواه به باراک اوباما می دانند.

از طرف دیگر، برتری مالی سناتور اوباما به او کمک کرده تا از نظر حجم تبلیغات در این ایالت ها قوی تر از سناتور جان مک کین ظاهر شود.

آقای اوباما در ایالت های فلوریدا، نوادا و میزوی نیز با اختلاف اندکی از آقای مک کین جلوتر است.

در صورت درست بودن نظرسنجی های انجام شده، برتری سناتور اوباما در ایالت های کلیدی گفته شده، ۷۶ رای به مجموع آرای او در کالج انتخاباتی اضافه می کند و این رقم را به ۳۲۸ رای می رساند.

آقای اوباما برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رای نیاز دارد. جورج بوش در سال ۲۰۰۴ موفق شد با ۲۸۶ رای در برابر ۲۵۱ رای جان کری، به پیروزی برسد.

در این حال، جان مک کین هم برای به دست آوردن ۲۷۰ رای مورد نیاز در کالج انتخاباتی سعی دارد علاوه بر حفظ ایالت های کلیدی که در انتخابات قبل به جورج بوش رای داده اند، رای ایالتی مانند پنسیلوانیا را نیز به دست آورد.

پنسیلوانیا ۲۱ رای در کالج انتخاباتی دارد و در ۳۰ سال گذشته طرفدار دموکرات ها و یک ایالت "آبی" بوده است.

آقای ویتکوور در این باره می گوید: "جمهوریخواهان امیدوار هستند بخشی از رای دهندگان سفید پوست طبقه کارگری در ایالت هایی مانند پنسیلوانیا از رای دادن به باراک اوباما به خاطر مسائل نژادی چشم پوشی کنند و به آقای مک کین رای دهند."

به رغم تلاش آقای مک کین برای کسب آرای شهروندان پنسیلوانیا، آخرین نظرسنجی بیانگر عقب ماندن او از آقای اوباما با اختلاف ۱۱ درصد است.

مطالب مرتبط