صندوق بین المللی پول 'در تنگنای مالی'

رئیس صندوق بین المللی پول
Image caption صندوق بین المللی پول اخیرا کمک های کلانی به چند کشور منقبل شده است

رئیس صندوق بین المللی پول گفته است که با افزایش تعداد کشورهایی که به کمک مالی نیاز دارند، سازمان او به سرمایه بیشتری نیاز دارد.

دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین المللی پول، در مصاحبه با بی بی سی گفته است که منابع صندوق بین الملی پول در اثر بحران جاری مالی تحت فشار قرار گرفته است.

در پی بحران مالی جهانی، صندوق بین المللی پول با پرداخت وام های اضطراری کلان به چندین کشور از جمله اوکراین، مجارستان و ایسلند موافقت کرده است.

دولت پاکستان اخیرا اعلام کرد که برای پرداخت بدهی های خارجی خود با صندوق بین المللی پول در مورد دریافت وامی به ارزش حداقل هفت و نیم میلیارد دلار به توافق رسیده است.

رئیس صندوق بین المللی پول گفته است که طی شش ماه آینده سازمان وی به حداقل 100 میلیارددلار بودجه اضافی نیاز خواهد داشت.

دومینیک استراوس کان همچنین خواهان ادامه کاهش نرخ بهره برای کمک به حل بحران جاری در بازارهای مالی جهانی شده است.

دولت ژاپن هم زمان با برگزاری اجلاس گروه 20 در واشنگتن، پایتخت آمریکا، متعهد شد که 100 میلیارد دلار در اختیار صندوق بین المللی پول قرار خواهد داد.

رهبران کشورهای عضو گروه 20 در پایان مذاکرات دو روزه خود خواهان اصلاح در نحوه اداره صندوق بین المللی پول شدند تا کشورهای در حال توسعه در این نهاد بین المللی قدرت و مسوولیت بیشتری داشته باشند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در هفته های اخیر برای تقویت مالی صندوق بین المللی پول تلاش های زیادی کرده است که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به کمک به این نهاد ترغیب کند.