'تیراندازی' به کاروان حامل رئیس جمهور گرجستان

ساکاشویلی
Image caption رئیس جمهور گرجستان یکی از متحدان آمریکا در منطقه به حساب می آید

دولت روسیه این اتهام که نظامیان این کشور به سمت کاروان ماشین های حامل روسای جمهور گرجستان و لهستان تیراندازی کرده اند را رد کرده است.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان نیروهای روسیه را متهم کرده که در حوالی دیپلمات های عازم به منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی تیراندازی کرده اند. این حادثه جنجال برانگیز تلفات جانی نداشته است.

یک شاهد عینی که به همراه رئیس جمهور گرجستان سفر می کرده به خبرگزاری رویتر گفته است، نیروهای روسیه بعد از آن که کاروان یاد شده به حدود سی متری یک ایستگاه بازرسی رسید، اقدام به تیراندازی اخطاری کردند.

علاوه بر رئیس جمهور گرجستان، لخ کاژینسکی، همتای لهستانی او نیز در محل حضور داشت.

آقای ساکاشویلی پس از این حادثه در یک کنفرانس مطبوعاتی، روسیه را به اقدام تحریک آمیز متهم کرد. او گفت این حادثه نشان می دهد که روسیه توافق آتش بسی که بین روسیه و گرجستان با میانجی گری اتحادیه اروپا بدست آمده، را نقض می کند.

اما لخ کاژینسکی گفته است مشخص نبود که تیراندازی به سمت اتومبیل های آن ها انجام شد یا خیر. او در یک کنفرانس خبری مشترک، روسیه را به اشغال خاک گرجستان متهم کرد.

در واکنش، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گرجستان را به اقدام تحریک آمیز متهم کرده است.

این حادثه در شرایطی اتفاق افتاد که روسای جمهور گرجستان و لهستان برای دیدار از قربانیان و بازماندگان مناقشه نظامی اخیر میان گرجستان و روسیه عازم نواحی نزدیک به اوستیای جنوبی بودند.

اوستیای جنوبی و منطقه دیگری به نام آبخاز در اوایل دهه 1990 میلادی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از گرجستان اعلام استقلال کردند. گرجستان این دو منطقه را بخشی از خاک خود می داند. تلاش گرجستان برای تسخیر اوستیای جنوبی در ماه اوت گذشته، حمله روسیه به گرجستان را در پی داشت که به بدترین بحران در روابط مسکو و غرب از زمان جنگ سرد دامن زد.

نظامیان روس مستقر در این منطقه به همراه مقامات اوستیای جنوبی نیز تیراندازی به کاروان حامل روسای جمهور گرجستان و لهستان را رد کرده اند.

مطالب مرتبط