لیبی غرامت قربانیان را بطور کامل پرداخت

مزار قربانیان بمبگذاری لاکربی
Image caption اکثر قربانیان حادثه لاکربی آمریکایی بودند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد لیبی یک و نیم میلیارد دلار به یک حساب غرامت برای خانواده های قربانیان چند اقدام تروریستی که لیبی مسئول آن شناخته شده بود، واریز کرده است.

توافق بر سر باز کردن این حساب که هدف آن پرداخت غرامت باقیمانده از پرونده شاکیان این اقدام های تروریستی بود در ماه اوت سال جاری صورت گرفت.

بمبگذاری لاکربی در سال 1988 که در جریان آن 270 مسافر یک هواپیمای آمریکایی کشته شدند و بمبگذاری در یک دیسکو در شهر برلین در سال 1986 که به کشته شدن سه نفر و مجروح شدن بیش از 200 نفر دیگر انجامید از جمله این اقدام های تروریستی بود.

بر اساس توافق صورت گرفته با آمریکا، لیبی مسئولیت انجام این حملات را نمی پذیرد اما قبول کرد به خانواده های قربانیان غرامت پرداخت کند. کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی ذز واشنگتن می گوید این اقدام لیبی آخرین گام یک روند دیپلماتیک طولانی مدت است که از طریق آن لیبی راه خود را از انزوا خارج کرد.

اولین پرداخت لیبی به صندوق غرامت به مبلغ 300 میلیون دلار در روز نهم اکتبر و اندکی پس از سفر تاریخی کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا به طرابلس، پایتخت لیبی، صورت گرفت.

دیوید ولش، دیپلمات آمریکایی مذاکرات دستیابی به توافق با لیبی را انجام داه بود گفت قسط دوم غرامت به میزان 600 میلیون دلار در روز پنجشنبه هفته گذشته پرداخت شد و یک روز پس از آن نیز مبلغی مشابه به عنوان آخرین قسط به صندوق غرامت واریز گردید.

در برابر جورج بوش رویس جمهور آمریکا نیز فرمانی را صادر کرده که بر اساس آن اعضاء دولت لیبی در برابر پرونده های قضایی مربوط به مساول تروریستی مصونیت خواهند داشت و کلیه پرونده های باقی مانده دریافت غرامت هم از دستور کار دستگاه قضایی آمریکا خارج می شوند.

گزارشگر بی بی سی گفت دلیل تاخیر ایجاد شده در پرداخت مبلغ غرامت مشخص نیست.

او همچنین گفت احتمالا شرکت های آمریکایی که چشم به بهره گیری از موقعیت های تجاری آتی در طرابلس دارند و مایلند روند عادی سازی روابط دوکشور سریع شود، پرداخت بخشی از این مبلغ را بعهده گرفته اند.

با این حال وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است در این بین هیچ پولی از درآمدهای مالیاتی دولت یا شرکت های دولتی به اشتراک در پرداخت غرامت اختصاص نیافته است.

از این صندوق همچنین برای پرداخت غرامت به خانواده های هفت آمریکایی استفاده خواهد شد که در سال 1989 در جریان بمبگذاری یک هواپیمای فرانسوی که بر فراز چاد منفجر شد، استفاده می شود.

لیبی در سال 2004 موافقت کرد تا به قربانیان غیرآمریکایی بمبگذاری برلین 35 میلیون دلار غرامت پرداخت کند.

در همان سال هم خانواده های غربانیان غیرآمریکایی هواپیمای فرانسوی پرداخت مبلغ یک میلیون دلار غرامت برای هر قربانی را از سوی لیبی پذیرفتند.

روابط میان آمریکا و لیبی در سال 2003 و پس از آن بهتر شد که لیبی اعلام کرد کار بر روی سلاح های کشتار جمعی را متوقف کرده است.

این تصمیم به احیاء روابط دیپلماتیک دو کشور در سال 2006 دانجامید.

در برابر لیبی نیز از فهرست آمریکا از کشورهای حامی تروریسم خارج شد.