دورخیز دموکرات ها برای در اختیار گرفتن اکثریت قاطع سنا

مجلس سنای آمریکا
Image caption مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ نماینده دارد و در حال حاضر ۴۹ کرسی آن در اختیار نمایندگان دموکرات است

حزب دموکرات آمریکا امیدوار است در انتخابات چهارم نوامبر علاوه بر کاخ سفید، اکثریت قاطعی را در کنگره این کشور به دست آورد.

انتخابات آمریکا دو روز دیگر برگزار می شود و علاوه بر رئیس جمهوری و معاونش، همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، ۳۵ کرسی مجلس سنا و فرمانداری ۱۱ ایالت به رای گذاشته می شود.

علاوه بر این شهروندان ایالت های مختلف آمریکا در همه پرسی های مختلفی شرکت خواهند کرد.

نظرسنجی ها بیانگر پیشتاز بودن باراک اوباما، نامزد دموکرات در سطح کشوری و ایالت های کلیدی است و حزب دموکرات آمریکا سعی دارد از نارضایتی عمومی از سیاست های دولت جمهوریخواه جورج بوش و گسترش بحران اقتصادی برای پیروزی در سایر انتخابات چهارم نوامبر استفاده کند.

دموکرات های آمریکا با پیروزی چشمگیر در انتخابات میان دوره ای دو سال پیش موفق شدند اکثریت را در کنگره این کشور به دست بگیرند اما برتری ضعیف آنها در مجلس سنا به اندازه ای نبوده که بتوانند نظر خود را به نمایندگان جمهوری خواه تحمیل کنند یا وتوی رئیس جمهوری را خنثی کنند.

مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ نماینده دارد و در حال حاضر ۴۹ کرسی آن در اختیار نمایندگان دموکرات است. علاوه بر این دو سناتور مستقل این مجلس هم معمولا با دموکرات ها رای داده اند.

ضعف دموکرات ها در سنا در دو سال گذشته شکست تلاش های آنها را برای آغاز خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از عراق و اصلاح نظام درمانی به همراه داشته است.

در صورت پیروزی باراک اوباما در انتخابات، اجرایی کردن وعده های او مانند اصلاح نظام بیمه های درمانی، اصلاح قوانین مالیاتی و گسترش انرژی های جایگزین به اکثریت قاطع دموکرات ها در مجلس سنا نیاز دارد.

در این حال، کارشناسان می گویند در صورت پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری و کسب اکثریت قاطع سنا به وسیله دموکرات ها، عمق مشکلات مالی و اقتصادی آمریکا به قدری زیاد است که مانع از تحقق وعده های انتخاباتی خواهد شد.

حزب دموکرات آمریکا امیدوار است در انتخابات امسال ۶۰ کرسی نمایندگی سنا را به دست بیاورد. آخرین باری که این حزب اکثریت قاطع مجلس سنا را در دست داشت، سی سال پیش بود.

دموکرات ها همچنین پیش بینی می کنند با افزودن سی کرسی به ۲۳۵ کرسی کنونی خود در مجلس نمایندگان، حضور خود را تقویت کنند.

شکست به خاطر بوش؟

بیست و سه کرسی از ۳۵ کرسی نمایندگی سنا که در انتخابات امسال به رای گذاشته می شود، فعلا در اختیار جمهوری خواهان است.

کارشناسان پیش بینی می کنند دموکرات ها بتوانند ۷ تا ۹ کرسی جمهوری خواهان را تصاحب کنند. به دست آوردن ۹ کرسی نمایندگی جمهوری خواهان "عدد طلایی ۶۰" را در اختیار دموکرات های کنگره خواهد گذاشت.

این در حالی است که کاهش محبوبیت حزب جمهوریخواه به علت عملکرد دولت جورج بوش و نارضایتی عمومی از وضع اقتصادی کشور موقعیت بعضی از سناتورهای برجسته این حزب را در خطر انداخته است.

یکی از این افراد میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس سنا و نماینده ایالت کنتاکی است.

آقای مک کانل که همسر وزیر کار آمریکا است، از سال ۱۹۸۵ نمایندگی مجلس سنا را به عهده داشته است. رهبری اقلیت نامحبوب جمهوری خواهان باعث شده تا او هدف حملات شدید دموکرات ها در مبارزات انتخاباتی قرار گیرد.

الیزابت دول، همسر باب دول از رهبران سابق جمهوری خواهان در کنگره نیز یکی دیگر از جمهوری خواهان برجسته ای است که موقعیتش در کنگره به خطر افتاده است. خانم دول نماینده ایالت کارولینای شمالی در سناست.

در این حال، رقابت دموکرات ها و جمهوری خواهان برای تصاحب نمایندگی ایالت مینه سوتا از جذابیت خاصی برخوردار است.

در این ایالت، ال فرانکن کمدین مشهور و نویسنده آمریکایی در حال رقابت با نورم کلمن، سناتور جمهوری خواه است.

هیلاری کلینتون در حمایت از ال فرانکن گفته است: "ال فرانکن می تواند شصتمین نماینده ما در سنا باشد."

در حالی که دموکرات ها برای به دست آوردن ۶۰ کرسی نمایندگی در مجلس سنا مصمم هستند، جمهوری خواهان هم از اثر روانی این عدد در انتخابات سنا برای هشدار به رای دهندگان استفاده می کنند.

جان مک کین بارها در سخنرانی های خود با اشاره به این موضوع گفته که پیروزی دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره، کنترل کشور را به طور کامل در اختیار آنها قرار خواهد داد.

آقای مک کین می گوید اکثریت قاطع دموکرات ها در سنا به اجرای سیاست های آنها برای افزایش مالیات ها و هزینه های دولت منجر خواهد شد.

مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ نماینده دارد و هر دو سال، حدود یک سوم نمایندگان آن انتخاب می شوند. دوره نمایندگی سنا شش سال است و هر ایالت دو سناتور دارد.

مجلس نمایندگان ایالات متحده ۴۳۵ کرسی دارد و دوره نمایندگی آن دو سال است.

مطالب مرتبط