ابراز امیدواری براون به کمک مالی کشورهای عرب

ملک عبدالله و گوردون براون
Image caption گوردون براون می گوید ملک عبدالله قول کمک مالی برای رفع بحران جاری را داده است

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا که از کشورهای عرب منطقه خلیج فارس دیدن می کند می گوید موفق شده است رضایت عربستان سعودی را برای کمک به رفع بحران مالی جهانی جلب کند.

آقای براون که پس از ملاقات با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی در ریاض صحبت می کرد گفت عربستان سعودی به بودجه ای که صندوق بین المللی پول به کمک به کشورهایی که با خطر ورشکستگی اقتصادی روبرو هستند اختصاص داده، کمک خواهد کرد.

گوردون براون همچنین گفت ملک عبدالله موافقت کرده در اجلاس سران در واشنگتن برای بحث درباره بحران مالی بین المللی شرکت کند.

نخست وزیر بریتانیا گفت این به نفع کشورهای منطقه خلیج فارس است که به تلاش های بین المللی برای جلوگیری از گسترش بحران مالی کمک کنند.

گوردون براون این اظهارات که غرب برای حل بحران مالی خود ناچار شده به عربستان سعودی و دیگر کشورهای ثروتمند عرب متوسل شود را رد کرد.

گوردون براون همچنین از کشورهای عرب منطقه می خواهد برای تثبیت بهای نفت تلاش بیشتری کنند.

آقای براون همچنین به طور تلویحی به امکان اقدام بیشتر جهانی برای کاهش نرخ های بهره اشاره کرد.

نخست وزیر بریتانیا از عربستان سعودی عازم قطر می شود.

صندوق بین المللی پول اداره برنامه کمک به کشورهایی که با مشکلات جدی اقتصادی روبرو هستند را عهده دار شده است.

صندوق بین المللی پول هم اکنون حدود 30 میلیارد دلار به عنوان وام اضطراری در اختیار ایسلند، مجارستان و اوکراین قرار داده است.

پیش بینی می شود که در ماه های آینده کشورهای بیشتری از صندوق بین المللی پول درخواست کمک مالی کنند.

پاکستان گفته است چنانچه نتواند در طی دو هفته آینده پول مورد نیاز خود را از منابع دیگری تامین کند احتمالا از صندوق بین المللی پول درخواست کمک مالی خواهد کرد.

مطالب مرتبط