ادامه مبارزات انتخاباتی آمریکا در ایالات کلیدی

اوباما - مک کین
Image caption دو رقیب به سرعت ایالات مهم را طی می کنند

رقبای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دو روز پایانی مسابقه برای رسیدن به کاخ سفید، درحال در نوردیدن ایالات سرنوشت ساز که معمولا فاصله رای گیری در آنها بسیار نزدیک است هستند.

باراک اوباما نامزد دموکرات ها روز یکشنبه با سفر به ایالت اوهایو به رای دهندگان گفت که "تنها دو روز با متحول کردن آمریکا فاصله دارند."

جان مک کین نامزد جمهوری خواهان نیز که به پنسیلوانیا رفته بود از حامیان خود خواست: "بر درهای مردم بکوبید - با کمک شما می توانیم برنده شویم."

هر دو اردو از اهمیت قانع کردن طرفداران خود در ایالات کلیدی برای رفتن پای صندوق های رای در روز سه شنبه آگاهند، به خصوص که نتیجه نظرسنجی ها در ایالاتی چون فلوریدا، اوهایو و میزوری نزدیک است.

در آمریکا رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب نمی شود بلکه در سیستمی به نام کالج انتخاباتی برگزیده می شود.

براساس این سیستم در واقع هر ایالت به طور جداگانه رای گیری برگزار می کند. یکی از اهداف بنیانگذاران آمریکا از طراحی این سیستم حفظ اهمیت ایالات در انتخابات بوده است تا نامزدها فقط بر شهرها و مراکز پرجمعیت تمرکز نکنند.

نامزدی که در هر ایالت بیشترین آرا را به دست آورده باشد مجموع آرا کالج انتخاباتی آن ایالت را به دست می آورد و کسی که 270 رای جمع آوری به ریاست جمهوری خواهد رسید. ملاک تعیین تعداد آرای کالج هر ایالت جمعیت آن است.

برای مثال اوهایو که سال 2004 به جورج بوش رای داد دارای 20 رای در کالج انتخاباتی است که آن را به یکی از بزرگترین ایالات غیرقابل پیش بینی بدل می کند. پنسیلوانیا 21 رای در کالج انتخاباتی دارد و در سال 2004 به دموکرات ها تعلق گرفت.

امیدواری مک کین

علیرغم اخبار بد نظرسنجی ها در روز یکشنبه برای جان مک کین، وی در والینگفورد به هواداران خود گفت: "ما پنسیلوانیا را خواهیم برد، ما برنده این انتخابات خواهیم شد - من این را احساس می کنم و می دانم چنین خواهد شد."

به گفته متیو پرایس خبرنگار بی بی سی در پنسیلوانیا سناتور مک کین مبارزات خود را به روی دموکرات های محافظه کار و رای دهندگان مستقل که در نواحی رنج کشیده اقتصادی زندگی می کنند متمرکز کرده است.

با توجه به آنکه سناتور اوباما در بسیاری از نظرسنجی های چند هفته اخیر حدود 10 امتیاز یا بیشتر از رقیب پیش بوده است، ادامه تلاش های آقای مک کین در یک هفته اخیر در پنسیلوانیا بسیاری از ناظران را به شگفتی واداشت. با این حال به گفته تحلیلگران، ستاد مبارزات انتخاباتی آقای مک کین ظاهرا به این نتیجه رسیده است که بدون پنسیلوانیا رسیدن به کاخ سفید برای او به نهایت دشوار خواهد بود.

شاید تلاش های آقای مک کین در این ایالت تا حدودی موثر بوده باشد. تازه ترین نظرسنجی توسط "سی ان ان" در این ایالت نشان می دهد فاصله دو رقیب اکنون هفت درصد (53 درصد برای اوباما مقابل 46 درصد برای مک کین) است. این فاصله تا چند روز پیش در مواردی 13 درصد بود.

از سوی دیگر سناتور اوباما که رکوردهای تازه ای در زمینه جمع آوری پول برای مبارزات انتخاباتی خود به جا گذاشته است، در سراسر نقشه آمریکا در حالت تهاجمی قرار دارد. وی روز یکشنبه در سه نقطه در اوهایو حاضر شد.

'فقط دو روز'

وی در شهر کلمبوس گفت: "من برای شما فقط دو کلمه حرف دارم: دو روز."

او افزود: "ظرف دو روز شما می توانید به بازی هایی سیاسی پایان دهید که برای بردن انتخابات حاضر است ملت را دو دسته کند."

نظرسنجی ها نشان می دهد که شش ایالت در انتخابات 4 نوامبر نقش کلیدی خواهند داشت: فلوریدا، ایندیانا، میزوری، کارولینای شمالی، نوادا و اوهایو.

جاستین وب خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که میلیون ها آمریکایی - احتمالا ربع کل کسانی که قصد رای دادن دارند - قبلا رای خود را داده اند.

بسیاری از ایالات از روزها پیش از چهارم نوامبر - روز رسمی انتخابات - مراکز اخذ رای را می گشایند یا به رای دهندگان اجازه می دهند از طریق پست رای دهند.

به گفته خبرنگار ما انتظار می رود امسال 130 میلیون نفر رای خود را به صندوق بیاندازند که در صورت تحقق پرمشارکت ترین انتخابات از سال 1960 تاکنون خواهد بود.