نامه اتحادیه اروپا به رئیس جمهوری آتی آمریکا

Image caption وزرای خارجه اتحادیه اروپا

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نامه مشترکی به رئیس جمهوری آینده آمریکا خواهان همکاری مشترک طرفین در قبال مسایل مهم جهانی از قبیل بحران بازارهای مالی و افغانستان شدند.

این نامه سربسته باقی می ماند و پس از مشخص شدن برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به او تحویل داده می شود.

دولت فرانسه گفته است که این نامه به رئیس جمهوری جدید آمریکا خواهد گفت که اروپایی ها دوست و شریک آمریکایی ها هستند و از او خواهد خواست تا در مورد مسایلی چون خاورمیانه و روابط با روسیه مشترکا تصمیم گیری شود.

برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که این نامه شش صفحه ای حاوی این امید اتحادیه اروپا است که بتواند روابط نزدیکی با دولت جدید آمریکا برقرار کند.

آقای کوشنر به دنبال دیدار وزرای خارجه 27 کشور اتحادیه اروپا در بندر مارسی فرانسه گفت: "زمان، تغییر کرده و گرفتن تصمیم های یک جانبه برای حل و فصل معضلات جهانی سخت و دشوار خواهد بود."

او افزود که با گسترش روند جهانی شدن و پیدایش بحران هایی مانند بحران بازارهای مالی، هیچ کشوری نمی تواند خواست و اراده خود را بر دیگران تحمیل کند. آقای کوشنر گفت که ایالات متحده نه یک قدرت مسلط اما یک کشور بسیار مهم باقی خواهد ماند.

به دنبال تصمیم جورج بوش رئیس جمهوری آمریکا برای اشغال عراق در سال 2003، روابط آمریکا با برخی کشورهای اروپایی دچار بحران شد. در آن زمان بریتانیا، اسپانیا، ایتالیا و کشورهای اروپای مرکزی از تصمیم آقای بوش حمایت کردند اما فرانسه و آلمان به شدت با این اقدام مخالفت کردند. با تغییر دولت در اسپانیا، این کشور نیز نیروهای خود را از عراق خارج کرد که از آن زمان روابط اسپانیا و آمریکا سرد شده است.

غالب نظرسنجی هایی که در کشورهای اروپایی انجام شده نشان می دهد که مردم این قاره، باراک اوباما را به جان مک کین، رقیب جمهوریخواهش ترجیح می دهند.

مطالب مرتبط