آخرین تلاش نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا آغاز شد

یک مجسمه ماسه ای از اوباما و مک کین
Image caption انتخابات آمریکا همه جا و همه چیز را در این کشور تحت تاثیر قرار داده است

دو رقیب انتخاباتی برای کسب مقام ریاست جمهوری آمریک، برای آغاز پرکارترین روز خود و آخرین روز تبلیغات انتخاباتی آماده می شوند و قرار است در آخرین تلاش برای جذب حداکثر آراء ممکن به شهرهای مختلف آمریکا سفر کنند.

جان مک کین نامزد حزب جمهوری خواه در هفت ایالت سخنرانی خواهد کرد، از فلوریدا در شرق، تا ایالتی که خود او نمایندگی آن را بعهده دارد، آریزونا، در غرب.

باراک اوباما نامزد حزب دموکرات نیز در فلوریدا، کارولینای شمالی و ویرجینا سخنرانی خواهد کرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 ساکنان آن به نامزد حزب جمهوری خواه رای دادند.

پس از یکی از پرهزینه ترین مبارزات انتخاباتی در تاریخ آمریکا، یکی از این دو نفر در روز سه شنبه بعنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب خواهد شد.

بر اساس تازه ترین نظر سنجی ملی انجام شده توسط سی ان ان و سازمان سنجش افکار (ORC) آقای مک کین در سرتاسر آمریکا هفت امتیاز از آقای اوباما عقب تر است در حالیکه نظرسنجی انجام شده توسط رویترز حاکی از آن است که آقای اوباما فاصله خود را به 51 درصد، در برابر 44 درصد آقای مک کین، افزایش داده است.

دیگر نظر سنجی های انجام شده هم بر برتری بین پنج تا یازده درصدی باراک اوباما بر مک کین دلالت می کنند.

ستاد انتخاباتی هر دو نامزد بر لزوم تشویق مردم به رای دادن در ایالت هایی که تعادل میان طرفداران حزب جمهوری خواه و دموکرات برقرار است، آگاهند.

در آمریکا رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب نمی شود بلکه در سیستمی به نام کالج انتخاباتی برگزیده می شود.

براساس این سیستم در واقع هر ایالت به طور جداگانه رای گیری برگزار می کند. یکی از اهداف بنیانگذاران آمریکا از طراحی این سیستم حفظ اهمیت ایالات در انتخابات بوده است تا نامزدها فقط بر شهرها و مراکز پرجمعیت تمرکز نکنند.

نامزدی که در هر ایالت بیشترین آرا را به دست آورده باشد مجموع آرا کالج انتخاباتی آن ایالت را به دست می آورد و کسی که 270 رای جمع آوری به ریاست جمهوری خواهد رسید. ملاک تعیین تعداد آرای کالج هر ایالت جمعیت آن است.

برای مثال اوهایو که سال 2004 به جورج بوش رای داد دارای 20 رای در کالج انتخاباتی است که آن را به یکی از بزرگترین ایالات غیرقابل پیش بینی بدل می کند. پنسیلوانیا 21 رای در کالج انتخاباتی دارد و در سال 2004 به دموکرات ها تعلق گرفت.

بر اساس نتایج نظرسنجی ها شش ایالت فلوریدا، ایندیانا، میسوری، کارولینای شمالی، نوادا و اوهایو صحنه برگزاری نزدیکترین رقابت خواهند بود.

نظر سنجی رویترز حاکی از آن است که آقای مک کین در ایندیانا و کارولینای شمالی پیش است، اما آقای اوباما در دیگر ایالات برتری را در اختیار دارد .

امیدواری مک کین

Image caption مک کین و اوباما پرکارترین روزهای خود را پشت سر می گذارند

علیرغم اخبار بد نظرسنجی ها در روز یکشنبه برای جان مک کین، وی در والینگفورد به هواداران خود گفت: "ما پنسیلوانیا را خواهیم برد، ما برنده این انتخابات خواهیم شد - من این را احساس می کنم و می دانم چنین خواهد شد."

به گفته متیو پرایس خبرنگار بی بی سی در پنسیلوانیا سناتور مک کین مبارزات خود را به روی دموکرات های محافظه کار و رای دهندگان مستقل که در نواحی رنج کشیده اقتصادی زندگی می کنند متمرکز کرده است.

با توجه به آنکه سناتور اوباما در بسیاری از نظرسنجی های چند هفته اخیر حدود 10 امتیاز یا بیشتر از رقیب پیش بوده است، ادامه تلاش های آقای مک کین در یک هفته اخیر در پنسیلوانیا بسیاری از ناظران را به شگفتی واداشت. با این حال به گفته تحلیلگران، ستاد مبارزات انتخاباتی آقای مک کین ظاهرا به این نتیجه رسیده است که بدون پنسیلوانیا رسیدن به کاخ سفید برای او به نهایت دشوار خواهد بود.

شاید تلاش های آقای مک کین در این ایالت تا حدودی موثر بوده باشد. تازه ترین نظرسنجی توسط "سی ان ان" در این ایالت نشان می دهد فاصله دو رقیب اکنون هفت درصد (53 درصد برای اوباما مقابل 46 درصد برای مک کین) است. این فاصله تا چند روز پیش در مواردی 13 درصد بود.

از سوی دیگر سناتور اوباما که رکوردهای تازه ای در زمینه جمع آوری پول برای مبارزات انتخاباتی خود به جا گذاشته است، در سراسر نقشه آمریکا در حالت تهاجمی قرار دارد. وی روز یکشنبه در سه نقطه در اوهایو حاضر شد.

جاستین وب خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که میلیون ها آمریکایی - احتمالا ربع کل کسانی که قصد رای دادن دارند - قبلا رای خود را داده اند.

بسیاری از ایالات از روزها پیش از چهارم نوامبر - روز رسمی انتخابات - مراکز اخذ رای را می گشایند یا به رای دهندگان اجازه می دهند از طریق پست رای دهند.

به گفته خبرنگار ما انتظار می رود امسال 130 میلیون نفر رای خود را به صندوق بیاندازند که در صورت تحقق پرمشارکت ترین انتخابات از سال 1960 تاکنون خواهد بود.

مطالب مرتبط