هیات جمهوری خلق چین وارد تایوان شد

چین (راست) و چیانگ در فرودگاه تایپه
Image caption چن و چیانگ راههای بهبود روابط را بررسی می کند

با وجود اختلاف ارضی با تایوان، جمهوری خلق چین هیاتی را برای گفتگو با مقامات رسمی تایوان به این سرزمین اعزام کرده است.

روز دوشنبه، 3 نوامبر (13 آبان)، هیات چینی به ریاست چن یونلین، رئیس انجمن روابط بین دو سوی تنگه تایوان، وارد تایپه، پایتخت تایوان شد و اعلام کرد که هدف از این سفر گفتگو و امضای توافقنامه هایی در مورد ارتباط مستقیم ترابری دریایی و هوایی و برقراری خدمات پستی مستقیم بین دو سرزمین است.

هیات چینی در فرودگاه تایپه، پایتخت، مورد استقبال چیانگ پین-کونگ، رئیس بنیاد مبادلات دو سوی تنگه تایوان، نهاد مشابه انجمن روابط بین دو سوی تنگه، قرار گرفت.

از آنجا که بین جمهوری خلق چین و حکومت تایوان روابط رسمی وجود ندارد، از زمان استقرار نظام کمونیستی در سرزمین اصلی چین و جدایی تایوان در سال 1949، این دو نهاد نیمه رسمی مسئول ارتباط بین دو بخش چین بوده اند.

آقای چن عالیرتبه ترین مقام جمهوری خلق چین است که به تایوان سفر می کند و در طول اقامت در تایپه با ما یینگ-ژئو، رئیس جمهور جدید تایوان نیز ملاقات خواهد کرد.

ما یینگ-ژئو از زمان انتخاب به ریاست جمهوری در ماه مارس سال جاری بر بهبود روابط تایوان با سرزمین اصلی از جمله گسترش رفت و آمدهای مسافرتی ساکنان دو بخش چین تاکید نهاده است.

دولت آقای ما اعلام آمادگی کرده است که هر روز برای سه هزار تن از ساکنان سرزمین اصلی مجوز سفر به تایوان را صادر کند.

مقامات جمهوری خلق چین موضع رئیس جمهوری جدید تایوان را در مقایسه با چن شویی-بیان، رئیس جمهور سابق از حزب دموکراتیک پیشرو و حمایت او از اعلام رسمی استقلال تایوان، قابل قبولتر می دانند و از بهبود روابط دو جانبه استقبال کرده اند.

ناخرسندی استقلال طلبان

دولت جدید تایوان نیز در تلاش برای بهبود روابط، اوایل سال جاری رئیس حزب حاکم کومینتانگ را به پکن فرستاد و معاون رئیس جمهوری منتخب نیز در ماه آوریل به سرزمین اصلی سفر کرد.

Image caption تدابیر امنیتی گسترده ای در تایپه به اجرا گذاشته شده است

با اینهمه، تلاش دولت جدید تایوان برای کاهش تشنج با سرزمین اصلی با مخالفت گسترده طرفداران اعلام استقلال این کشور به خصوص هواداران حزب دموکراتیک پیشرو مواجه شده است.

برخی از رهبران این حزب معتقدند که جدایی تایوان و سرزمین اصلی چین یک واقعیت تاریخی بازگشت ناپذیر است و در نتیجه، دولت تایوان باید ادعای ارضی خود نسبت به سرزمین اصلی را کنار بگذارد و به عنوان یک کشور مجزا، اعلام استقلال کند.

در مقابل، حزب کومینتانگ، که در بخش اعظم تاریخ شصت ساله تایوان زمام امور این سرزمین را برعهده داشته است، جمهوری خلق چین را به رسمیت نمی شناسد و حکومت تایوان را حکومت قانونی تمامی چین می داند.

برعکس، جمهوری خلق چین حکومت تایوان را یک حکومت یاغی و غیرقانونی می داند و خواستار انضمام مجدد این جزیره به سرزمین اصلی است.

گرمی روابط چین و تایوان در خلال ماه های اخیر نشان می دهد که دو طرف همچنان به یکپارچگی ارضی چین امید دارند و با وجود تعارض عقیدتی، ادامه وضعیت موجود را به جدایی دایمی تایوان ترجیح می دهند.

گزارش های رسیده از تایوان حاکی از آن است که احزاب و گروه های مخالف نزدیکی روابط با چین از طرفداران خود خواسته اند علیه سفر هیات چینی به این سرزمین دست به تظاهرات بزنند.

به همین دلیل، همزمان با سفر این هیات به تایوان، تدابیر امنیتی گسترده ای در تایپه به اجرا گذاشته شده است.

مطالب مرتبط