پتریوس با مقامات پاکستانی ملاقات کرد

چودری مختار و پتریوس
Image caption مختار در ملاقات با پتریوس بر ادامه تلاش علیه تندروها تاکید کرده است

همزمان با ادامه تنش در روابط پاکستان و آمریکا، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه به پاکستان سفر کرده است.

روز دوشنبه، 3 نوامبر (13 آبان)، ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ستاد مرکزی فرماندهی ایالات متحده در نخستین سفر خارجی خود از زمان تصدی این سمت در روز جمعه هفته گذشته وارد اسلام آباد، پایتخت پاکستان شد.

نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا، آسیای مرکزی و افغانستان تحت امر ستاد مرکزی فرماندهی ایالات متحده قرار دارند.

در سفر به پاکستان، ریجارد باوچر، معاون وزارت خارجه آمریکا نیز ژنرال پتریوس را همراهی می کند.

این سفر در حالی گزارش می شود که حملات موشکی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به هدف هایی در داخل خاک پاکستان در ماههای اخیر روابط دو کشور را تا حدودی تیره کرده است.

در عین حال، دولت جدید پاکستان با ادامه فعالیت تندروهای مسلح اسلامگرا مواجه است و برخی از ناظران هشدار داده اند که ناکامی ارتش پاکستان در خاتمه دادن به این فعالیت ها می تواند ثبات این کشور را به مخاطره اندازد.

اعضای هیات آمریکایی پس از ورود به اسلام آباد با چودری احمد مختار، وزیر دفاع پاکستان، ملاقات کرد و دیدار با آصف علی زرداری، رئیس جمهور نیز بخشی از برنامه های آنان در پاکستان است.

آقای مختار پس از گفتگو با هیات آمریکایی گفت که دیدگاه های دولت پاکستان در مورد مقابله با نا آرامی های داخلی را تشریح کرده و افزود که دولت جدید پاکستان معتقد است به جای سخن پراکنی در این زمینه، باید اقدامات عملی را با جدیت دنبال کند.

مساله افغانستان

پاکستان یکی از متحدان اصلی برنامه مبارزه جهانی علیه تروریسم بوده است که در پی حملات انتحاری سپتامبر 2001 توسط جورج بوش، رئیس جمهور ایالات متحده، اعلام شد.

Image caption موفقیت آمریکا در عراق به پتریوس نسبت داده شده است

حمله نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به افغانستان و سرنگونی رژیم طالبان در آن کشور در اجرای این برنامه صورت گرفت.

با اینهمه، در سال های اخیر و با شدت گرفتن عملیات شورشیان مخالف دولت در افغانستان، مقامات آمریکایی و افغان گفته اندکه شماری از اعضای طالبان و شبکه القاعده پس از سقوط رژیم طالبان، در داخل مرز پاکستان با افغانستان پناه گرفته اند و از حمایت برخی گروه های مسلح محلی برخوردار هستند.

این افراد مسئول سازمان دادن و اجرای عملیات مسلحانه در داخل پاکستان معرفی شده اند.

مقامات آمریکایی و افغان خواستار آن هستند که دولت پاکستان اقدامات گسترده تری را برای سرکوب فراریان طالبان و القاعده و حامیان محلی آنان به عمل آورد.

در ماه های اخیر، برخی نقاط داخل مرز پاکستان هدف حملات هوایی و زمینی قرار گرفته و مقامات پاکستانی نیروهای ائتلاف مستقر در افغانستان را مسئول این حملات دانسته و در مواردی، نسبت به نقض حاکمیت کشور خود اعتراض کرده اند.

ژنرال پتریوس پیشتر فرماندهی کل نیروهای آمریکایی در عراق را برعهده داشت و از او به عنوان طراح برنامه افزایش نیروهای آمریکایی در اوایل سال گذشته یاد می شود که به کاهش خشونت در عراق منجر شد.

برخی منابع گفته اند که احتمالا وی خواستار آن خواهد شد که برای مقابله موثر علیه شورشیان در افغانستان نیز برنامه مشابهی به اجرا گذاشته شود.

باراک اوباما و جان مک کین، نامزدهای دو حزب اصلی آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری، گفته اند که از تقویت نیروهای این کشور در افغانستان حمایت می کنند.

در حال حاضر، شمار نفرات نظامی آمریکا در افغانستان به حدود سی و سه هزار نفر می رسد که عمدتا در عملیات علیه شورشیان مسلح شرکت دارند.

مطالب مرتبط