انفجار در بغداد چند کشته به جای گذاشت

بمبگذاری در بخش کراده
Image caption بمبگذاری در بخش کراده تخریب گسترده ای به جای گذاشته است

نیروهای امنیتی عراق می گویند که سه بمب در بغداد منفجر شده است که یکی از آنها که در مقابل ساختمان پلیس در شرق بغداد رخ داده، شش کشته به جای گذاشته است.

مقامات می گویند که کشته شدگان و بیست نفر دیگری که مجروح شده اند، گروهی غیرنظامیانی بوده اند که از محل اولین انفجار می گریخته اند که گرفتار انفجار دوم شده اند.

یکی از انفجارهای روز دوشنبه (3 نوامبر)، که در بخش "کراده" بغداد رخ داد، فروشگاه های اطرافش را به طور گسترده تخریب کرده است.

در حمله ای دیگر در پایتخت، صاحب سلمان قطب، معاون وزیر نفت عراق، در انفجاری که در منزلش رخ داده، به طور سطحی مجروح شده است.

سال گذشته شمار بمبگذاری ها در بغداد کاهش یافت اما دو هفته پیش حمله به یک وزیر عراقی 9 کشته و 20 مجروح به جای گذاشت.

به نظر می رسد هدف از بمبگذارهای امروز در شرق پایتخت، نیروهای پلیس بوده است اما شش غیرنظامی قربانی این حملات شده اند.

اندرو نورت، گزارشگر بی بی سی در بغداد، می گوید شورشیان از پنج سال پیش که آمریکا به عراق حمله نظامی کرد، بارها بارها از این ترفند برای حملات خود استفاده کرده اند.

از دو سال پیش که آمریکا عملیات نظامی گسترده ای را برای سرکوب شورشیان به اجرا درآورده است، میزان خشونت ها در عراق به طور چشمگیری کاهش یافته است اما این حملات هنوز هم به طور روزانه رخ می دهد.

گزارشگر بی بی سی می گوید یکی از نگرانی هایی که در حال حاضر در عراق وجود دارد، افزایش تنش میان دولت این کشور و اعضای شوراهای بیداری است که با شبکه القاعده فعال در عراق مبارزه می کنند.

اما رهبران شوراهای بیداری مقامات را متهم کرده اند که هنوز به وعده های خود عمل نکرده اند. مقامات اخیرا اعلام کردند که از شماری از اعضای این شوراها برای عملیات امنیتی استفاده خواهند کرد. همچنین گفته شده است که بعد از آنکه اعضای شوراها از فهرست حقوق بگیران ارتش آمریکا خارج شوند احتمال دارد دستمزدشان کاهش یابد.

گزارشگر بی بی سی می گوید این احتمال وجود دارد که بسیاری از این افراد که پیش از این شورشی بوده اند تصمیم بگیرند بار دیگر به القاعده بپیوندند.

مطالب مرتبط