واتیکان میزبان نشست کاتولیک ها و مسلمانان شد

نشست مذاهب در واتیکان
Image caption واتیکان می گوید که می خواهد فصلی جدید را در روابطش با اسلام بگشاید

مقامات واتیکان و اندیشمندان مسلمان امروز (پنجشنبه) نشستی تاریخی در رم برگزار کرده اند. هدف از این نشست بی سابقه برقرار کردن روابط بهتر میان دو طرف و کاهش هر گونه تنش احتمالی میان آنها در آینده است.

ارتباط میان کاتولیک ها و مسلمانان پس از نطق پاپ بندیکت شانزدهم در سال 2006 که او مسلمانان را با خشونت های تاریخی مرتبط دانست، به سردی گرایید.

نطق رهبر کاتولیک های جهان موجب خشم مسلمانان شد و اعتراضات خشونت بار برخی از آنها را در پی داشت.

سخنان آن زمان پاپ همچنین باعث شد که علمای مسلمان با انتشار بیانیه ای از او بخواهند گفتگوهای دینی گسترده تری را تحت عنوان "کلامی مشترک" برگزار کند.

اکنون 250 تن از علما این بیانیه را امضا کرده اند.

رهبران اسلامی می گویند اگر مقامات مذهبی از دو طرف با یکدیگر در ارتباط بودند، ممکن بود که اعتراضات علیه سخنرانی پاپ و همچنین علیه چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر مسلمانان در روزنامه ای دانمارکی در سال 2005، رخ نمی داد.

این نشست سه روز ادامه خواهد داشت و 60 نفر از رهبران و علمای دینی از هر دو طرف مسیحی و مسلمان در آن شرکت دارند.

مصطفی چریچ، مفتی اعظم بوسنی، ریاست هیئت اسلامی را بر عهده دارد و کاردینال ژان-لوئی توران، در راس هیئتی از مقامات واتیکان قرار دارد.

به گفته کاردینال ژان-لوئی توران، دو روز اول این نشست به بحث درباره عشق الهی و مهربانی با همسایگان خود، اختصاص دارد و قرار است پاپ با همه هیئت های شرکت کننده در روز پنجشنبه (6 نوامبر)، دیدار داشته باشد.

دیوید ویلی، گزارشگر بی بی سی در رم می گوید، پاپ در تلاش است از سوءتفاهم های آتی میان دو مذهب جلوگیری کند.

او می گوید مقامات واتیکان همچنین علاقمند هستند با مسلمانان درباره ساخت بناهای مذهبی مسیحی و اسلامی گفتگو کنند.

با این که در اروپا مساجد زیادی در حال ساخت است، برخی از کشورهای اسلامی مانند عربستان سعودی همچنان از ساخت کلیسا و انجام مناسک مسیحی جلوگیری می کنند.

در حال حاضر دو میلیارد نفر از مردم جهان مسیحی هستند که مذهب نیمی از آنها کاتولیک است.

شمار مسلمانان جهان به یک میلیارد و سیصد میلیون نفر می رسد که اخیرا آمار نشان داد شمار آنها از کاتولیک ها پیشی گرفته است.

مطالب مرتبط