افزایش کرسی های دموکرات ها در مجلس سنا

کتابچه های راهنمای انتخابات آمریکا
Image caption روز سه شنبه کلیه کرسی های مجلس نمایندگان به رای گذاشته شده است

پیش بینی های اولیه نشان می دهد حزب دموکرات آمریکا موفق به خارج کردن 4 کرسی مجلس سنای کنگره از دست جمهوری خواهان شده است.

براسس این پیش بینی ها چهار کرسی سنا در کارولینای شمالی، نیومکزیکو، ویرجینیا و نیو همپشایر اکنون دست به دست شده است. هنوز شمارش در اکثر ایالات کامل نشده و احتمال آن هست که تعداد کرسی های دموکرات ها در سنا افزایش یابد.

انتخابات روز سه شنبه تنها به تعیین رئیس جمهوری بعدی محدود نمی شد و طی آن تمامی کرسی های مجلس نمایندگان و یک سوم سنا نیز به رای گذاشته شد و این علاوه بر رای گیری برای انتخاب تعدادی از فرمانداران ایالتی بود.

کلیه 435 کرسی مجلس نمایندگان و 35 کرسی از 100 کرسی سنا سه شنبه به رای گذاشته شد. دوره کاری اعضای مجلس نمایندگان دو سال و دوره خدمت سناتورها شش سال است.

همچنین در بسیاری از ایالات طرح هایی مستقیما روی برگه رای گذاشته شده است که از جمله شامل مسائلی چون ازدواج همجنسگرایان، سقط جنین و حقوق حیوانات می شود.

دموکرات ها هم اکنون 51 کرسی سنا را در مقابل 49 کرسی جمهوری خواهان در اختیار دارند اما امیدوار بودند در انتخابات این تعداد را به 60 کرسی افزایش دهند. 235 کرسی مجلس نمایندگان نیز در اختیار دموکرات هاست و سهم جمهوری خواهان 199 کرسی است.

از 35 کرسی سنا که به رای گذشته شده 23 کرسی در اختیار جمهوری خواهان و 12 عدد در اختیار دموکرات ها بوده است.

هر حزبی در سنا به 60 کرسی دست یابد خواهد توانست بدون کارشکنی حزب مخالف به تصویب قوانین بپردازد.

اما دموکرات ها برای رسیدن به این رقم باید در برخی ایالات که به طور سنتی به جمهوری خواهان رای می دهند پیروز شوند.

یکی از شگفت انگیزترین رقابت ها به آلاسکا مربوط می شود که دو سناتور آن از سال 1981 همواره جمهوری خواه بوده اند.

تد استیونز نماینده آلاسکا در سنا از سال 1968 که برنده یکی دو کرسی این ایالت شد همواره از چهره های غالب سیاسی در آنجا بوده است.

اما وی در ماه اکتبر به دروغگویی درباره هدایایی که به عنوان سناتور دریافت کرده بود محکوم شد و اکنون برای حفظ کرسی خود با رقابتی سخت از سوی مارک بگیچ شهردار دموکرات آنکوراژ روبروست.

رقابت های فرمانداری

رای دهندگان در 11 ایالت همچنین درحال انتخاب فرمانداران تازه هستند. این رقابت ها در ایالت های واشنگتن، کارولینای شمالی و ایندیانیا فشرده توصیف می شود.

هم اکنون 28 فرمانداری در اختیار دموکرات ها و 22 عدد در کنترل جمهوری خواهان است، وضعیتی که جمهوری خواهان امیدوارند تا پیش از انتخابات سال 2010 که سرنوشت 36 فرمانداری دیگر را روشن خواهد کرد، عوض شود.

و در 36 ایالت در مجموع 153 طرح مستقیما روی برگه رای گذاشته شده است تا توسط مردم تصویب یا رد شود.

اینها شامل منع سقط جنین در داکوتای جنوبی و منع ازدواج همجنسگرایان در سه ایالت از جمله کالیفرنیا است - جایی که هزاران همجسنگرا از ماه مه تاکنون در پی حکم دیوان عالی در این ایالت ازدواج کرده اند. آن حکم قانون منع ازدواج همجنسگرایان را تبعیض آمیز دانست و لغو کرده بود.

جاستین وب خبرنگار بی بی سی در آمریکا می گوید انتظار می رود 130 میلیون آمریکایی در این روز رای خود را به صندوق ها بیاندازند که بیش از هر انتخابات دیگری از 1960 تاکنون خواهد بود.

بیش از 29 میلیون نفر از قبل به طور غیابی یا حضور زودهنگام پای صندوق ها، رای داده اند.

مطالب مرتبط