انتقاد شدید روسیه از سیاست خارجی آمریکا

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه می گوید که کشورش در پاسخ به طرح دفاع موشکی آمریکا، موشک های برد کوتاه در غرب این کشور مستقر می کند.

قرار است روسیه موشک های اسکندر را در پایگاه مرزی کالینینگراد مستقر کند.

آقای مدودف، در اولین سخنرانی سالانه اش برای مردم روسیه از زمان به قدرت رسیدن در ماه مه گفت که روسیه همچنین قصد دارد سیستم دفاعی آمریکا را با پارازیت الکترونیکی مختل کند.

روسیه سیستم دفاع موشکی آمریکا را که قرار است در لهستان و جمهوری چک مستقر شود، تهدیدی برای امنیت خود می داند.

آمریکا می گوید که این سیستم برای مقابله با تهدیدهای برخی کشورها از جمله ایران است اما روسیه این مساله را رد می کند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه گفت که او خواهان افزایش دوره ریاست جمهوری از چهار سال به شش سال و دوره نمایندگی پارلمان از چهار سال به پنج سال است. او گفت که این کار برای تضمین ثبات در کشور است.

انتقاد از آمریکا

دمیتری مدودف همچنین ابراز امیدواری کرد که باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا روابط با روسیه را ترمیم کند. روابط دو کشور به دنبال برخی تنش ها از جمله جنگ روسیه و گرجستان دچار عقبگردهایی شد.

رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی خود همچنین آمریکا را به خاطر بحران اخیر در گرجستان سرزنش کرد و گفت جنگ ماه اوت روسیه و گرجستان بر سر اوستیای جنوبی نتیجه "غرور و خودبینی" سیاست خارجی آمریکا بود.

آقای مدودف افزود که روسیه از قفقاز عقب نخواهد نشست. به گفته رئیس جمهوری روسیه از بحران اخیر در قفقاز برای اعزام ناوهای جنگی ناتو به دریای سیاه استفاده شد. او هشدار داد که روسیه به اقدامات متقابل و تلافی جویانه دست خواهد زد.

مطالب مرتبط