زندگینامه جو بایدن - معاون رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن و همسرش در مراسم تحلیف
Image caption جو بایدن به عنوان معاون رئیس جمهوری ادای سوگند کرد

همزان با تحلیف باراک اوباما، جو بایدن نیز به عنوان معاون رئیس جمهوری ادای سوگند کرد. .

جوزف (جو) بایدن در سال 1942 در ایالت پنسیلوانیا در یک خانواده کاتولیک ایرلندی تبار متولد شد در حالیکه پدرش، که او نیز جوزف نام داشت و پیشتر از درآمد قابل توجهی برخوردار بود، در این زمان با مشکلات مالی مواجه شده بود و در نتیجه اعضای خانواده ناگزیر برای چند سال در خانه جد مادری جوزف سکونت گزیدند.

پس از بهبود نسبی وضعیت اقتصادی آقای بایدن، خانواده به ویلیمنگتون، ایالت دلاوار، نقل مکان کردند و جو بایدن دوره دبیرستان را در این شهر به پایان رساند و وارد دانشگاه دلاوار شد.

پس از دریافت مدرک لیسانس در رشته تاریخ و علوم سیاسی از این دانشگاه، جو بایدن به دانشگاه معتبر سیراکیوز رفت و در سال 1968 موفق به اخذ درجه دکترا در رشته حقوق شد.

در حالیکه جنگ ویتنام همچنان ادامه داشت، ارتش آمریکا جو بایدن را برای نخستین بار در اوایل سال 1963 و برای آخرین بار در اوایل سال 1968 به خدمت نظام احضار کرد اما او به دلیل ابتلای به بیماری آسم در کودکی به خدمت اعزام نشد.

آقای بایدن گفته است که در این دوره از نهضت مخالف جنگ ویتنام حمایت نمی کرد اما دلیل آن را مسایل شخصی عنوان کرده است.

جو بایدن در سال 1960 کار وکالت حقوقی را در دلاوار آغاز کرد و همزمان وارد فعالیت های سیاسی شد.

Image caption باراک اوباما و جو بایدن

پیروزی در انتخابات شوراهای محلی دلاوار در سال 1970 زمینه ساز راهیابی او به سنای ایالات متحده در سال 1973 شد در حالیکه به تازگی به سن سی سالگی، یعنی حداقل سن برای عضویت در سنا، رسیده بود.

آقای بایدن از آن زمان تا کنون عضو مجلس سنای ایالات متحده از ایالت دلاوار بوده و پرسابقه ترین سناتور در تاریخ این ایالت محسوب می شود.

در این مدت، وی در کمیته های مختلف مجلس سنا عضویت داشته و در زمان انتخاب به معاونت ریاست جمهوری، رئیس کمیته روابط خارجی این مجلس بوده است.

جو بایدن در سال های 1988 و 2008 داوطلب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری بود اما از رقیبان خود شکست خورد.

در ماه اوت سال جاری، باراک اوباما اعلام داشت که آقای بایدن را به عنوان نامزد معاونت ریاست جمهوری برگزیده است در حالیکه به عقیده ناظران، دلیل آقای اوباما در این انتخاب برخورداری از همراهی شخصیتی با تجربه در زمینه های روابط خارجی و امنیت ملی بوده است.

جو بایدن در سال 1966 با نیلیا هانتر، دانشجوی دانشگاه سیراکیوز، ازدواج کرد و این زوج دو پسر و یک دختر دارند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا وظیفه اجرایی عمده ای برعهده ندارد و به عنوان رئیس مجلس سنا نیز مگر در موارد استثنایی در مذاکرات و رای گیری شرکت نمی کند.

تنها در صورتی که رئیس جمهوری به هر دلیل قادر به ادامه خدمت نباشد یا از این سمت عزل شود، معاون رئیس جمهوری زمام امور را در باقیمانده دوره ریاست جمهوری در دست می گیرد و در پایان این دوره، می تواند خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

مطالب مرتبط