پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما: چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا

باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب شده است.

شمارش آرا در اکثر ایالت های آمریکا نشان می دهد که باراک اوباما، سناتور 47 ساله ایالات ایلینوی و نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، توانسته است به حد نصاب دویست و هفتاد رای در کالج انتخاباتی دست یابد و بر جان مک کین، رقیب خود از حزب جمهوریخواه غلبه کند.

گزارش شده است که در این انتخابات بیش از 110 میلیون تن از رای دهندگان آمریکایی شرکت داشتند و آقای اوباما 52 درصد و آقای مک کین 47 درصد آرا را به دست آوردند.

براساس محاسبات انجام شده، انتظار می رود آقای اوباما سیصد و سی و هشت رای و آقای مک کین یکصد و پنجاه و شش رای از مجموع آرای کالج انتخاباتی را کسب کنند.

با اعلام نتیجه نهایی شمارش آرا، آقای اوباما رسما به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده معرفی می شود و مراسم تحلیف او روز 20 ژانویه سال آینده برگزار خواهد شد.

باراک اوباما نخستین آمریکایی سیاهپوست در تاریخ این کشور است که به مقام ریاست جمهوری دست می یابد.

با قطعی شدن انتخاب باراک اوباما در این انتخابات، جان مک کین این پیروزی را به رقیب انتخاباتی خود تبریک گفت و حمایت و وفاداری خود را نسبت به رئیس جمهوری جدید ایالات متحده اعلام داشت.

Image caption اوباما نخستین سیاهپوستی که به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب می شود

جان مک کین در تماس تلفنی با باراک اوباما از استقامت و دستاورد رقیب خود ستایش به عمل آورد و گفت که مردم آمریکا منصفانه به نظرات خود او نیز گوش داده اند.

نامزد شکست خورده حزب جمهوریخواه در سخنانی در جمع هواداران خود با اشاره به پیروزی قاطع باراک اوباما گفت: "مرم آمریکا سخن گفته اند و صدای آنان کاملا واضح و روشن بوده است."

جورج بوش، که دومین دوره ریاست جمهوری او به زودی به پایان می رسد نیز در تماس تلفنی با آقای اوباما پیروزی "رئیس جمهوری منتخب" را به او تبریک گفت.

آقای بوش با جان مک کین نیز تماس گرفت و نحوه مبارزه و واکنش او به پیروزی باراک اوباما را مورد ستایش قرار داد.

در مبارزات انتخاباتی سال 2000، جورج بوش و جان مک کین برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه به رقابت پرداختند که نتیجه آن گزینش آقای بوش و پیروزی نهایی او در انتخابات آن سال بود.

واکنش به 'انتخابات تاریخی'

سناتور جان مک کین در پذیرش شکست در مبارزات انتخاباتی این دوره، از برگزاری "انتخاباتی تاریخی" سخن گفت و افزود که پیروزی باراک اوباما سرآغاز عصری جدید برای میلیون ها آمریکایی آفریقایی تبار است.

آقای مک کین اظهار داشت که انتخاب اوباما نشان می دهد که "ایالات متحده می تواند فرصتی یکسان را در اختیار هرکس قرار دهد تا به رویاهای خود جامه عمل بپوشاند."

Image caption مک کین از 'انتخاباتی تاریخی' سخن گفته است

براساس ارزیابی های انجام شده، تعداد شرکت کنندگان در این انتخابات در دهه های اخیر بی سابقه بوده است.

پس از انتشار خبر پیروزی قطعی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری، وی در جمع هواداران خود گفت که مردم آمریکا با برخی از جدی ترین چالش ها در یکصد سال اخیر روبرو هستند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا از کسانی نیز که به او رای نداده اند درخواست کرد تا برای ایجاد جامعه ای پر امید و عادلانه به او یاری رسانند.

در ساعات اولیه اعلام خبر موفقیت باراک اوباما، شماری از رهبران و مقامات کشورهای مختلف جهان از این پیروزی استقبال کردند.

هو جیانتائو، رئیس جمهوری چین، مانوئل باروسو، رئیس اتحادیه اروپا و رهبران فرانسه، بریتانیا و ژاپن از جمله نخستین مقامات خارجی بودند که انتخاب آقای اوباما را به او تبریک گفتند.

رئیس جمهوری چین ابراز امیدواری کرد که روابط این کشور و آمریکا به سطح جدیدی ارتقا یابد و تارو آسو، نخست وزیر ژاپن، گفت که برای تقویت هرچه بیشتر روابط با ایالات متحده تلاش خواهد کرد.

همچنین، سوسیلو بامبانگ یودهویونو، رئیس جمهوری اندونزی، گفت که امیدوار است رهبری آقای اوباما به حل بحران اقتصادی جهانی کمک کند.

گزارش های رسیده از اندونزی حاکی از آن است که انتخاب باراک اوباما، که چهار سال از دوران کودکی خود را در این کشور گذرانده، با خرسندی بسیاری از مردم اندونزی مواجه شده است.

در کنیا، موای کیباکی، رئیس جمهوری، به مناسبت انتخاب باراک اوباما، روز پنجشنبه این هفته را در آن کشور تعطیل عمومی اعلام کرد.

پدر آقای اوباما در کنیا متولد شده بود و هنگام تحصیل در آمریکا، با مادر او ازدواج کرد هرچند این ازدواج به زودی به متارکه انجامید.

بازارهای مالی جهان نیز انتخاب باراک اوباما را مثبت ارزیابی کرده اند و شاخص بهای سهام در بورس ژاپن بیش از 4 درصد ترقی کرد و بازارهای سهام در سنگاپور، هنگ کنگ، استرالیا و زلاندنو نیز شاهد افزایش شاخص بهای سهام بودند.

روز گذشته، و با پیش بینی موفقیت باراک اوباما، شاخص بهای سهام در بازار بورس نیویورک حدود 3 درصد افزایش یافت و بازارهای سهام اروپایی نیز بین 4 تا 5 درصد رشد کردند.

اگرچه آقایان اوباما و مک کین در جریان مبارزات انتخاباتی برنامه های اقتصادی خود را به تفصیل بیان نکرده اند، اما به نظر می رسد که سرمایه گذاران در سرتاسر جهان نتیجه این انتخابات را تحولی مثبت ارزیابی می کنند و این ارزیابی به صورت افزایشی ولو موقت در ارزش سهام انعکاس یافته است.

به گفته برخی ناظران، نتیجه انتخابات دست کم نشان می دهد که با وجود دشواری های اقتصادی فعلی، مردم آمریکا نسبت به آینده خوشبین هستند و این کشور از توانمندی و انعطاف پذیری سیاسی و اجتماعی لازم برای در دست گرفتن رهبری جهان در دوره ای بحرانی برخوردار است.

دولت ایران هنوز نسبت به انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا واکنش رسمی نشان نداده است اما به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس اول مجلس، در اظهاراتی در روز چهارشنبه این تحول را نشانه شکست سیاست دولت جمهوریخواه در آمریکا توصیف کرده است.

آقای ابوترابی گفته است که "اوباما می تواند با استفاده از تجارب شکست خورده بوش و سیاست های غلط او در خاورمیانه، به اصلاح رفتار خویش همت گمارد."

به گفته نایب رئیس اول مجلس ایران، سیاست های جورج بوش در قبال موضوع هسته ای ایران، جنگ در افغانستان و عراق و حمایت از اسرائیل "باعث انزوای آمریکا در میان ملل آسیا، جهان اسلام و کشورهای مستقل و آزادیخواه شده است."

مطالب مرتبط