آغاز کار تلویزیون "جهان نما" در تاجیکستان

Image caption امامعلی رحمان رئيس جمهوری تاجيکستان

از روز چهارشنبه 5 نوامبر در تاجیکستان یک شبکه جدید تلویزیونی به نام "جهان نما" فعال شد. این نخستین شبکه دولتی است که قرار است به طور شبانه روزی خبر و برنامه پخش کند.

این شبکه با دستور رئیس جمهوری تاجیکستان تاسیس شده و به گفته وی، پر کردن خلاء اطلاعاتی در کشور از اهداف اصلی تاسیس این رسانه دولتی است.

به گفته امامعلی رحمان، امنیت اطلاعاتی بخشی از تامین امنیت ملی در تاجیکستان است. وی گفت:"برخی از کشورها تلاش می کنند که به ما دموکراسی را نشان بدهند، ولی خود هرگز به رسانه های خارجی اجازه ورود به فضای اطلاعاتی خود را نمی دهند." "خیانت نکنید"

در مراسم آغاز کار شبکه "جهان نما" که صبح روز چهارشنبه برگزار شد، امامعلی رحمان نخست با کارمندان این تلویزیون صحبت کرد. آقای رحمان از مسئولان این شبکه دعوت کرد که بیشتر به تهیه مطالبی مشغول شوند که بازگوی نیازهای جامعه باشد.

رئيس جمهوری تاجیکستان همزمان از سطح پایین حرفه ای خبرنگاران تاجیک انتقاد کرد و گفت که فعالیت های خبرنگاری بسیاری از آنها با استانداردهای بین المللی مطابق نیست.

به اعتقاد آقای رحمان، "وقتی برنامه های تلویزیون تاجیکستان را تماشا می کنید، واضح است که جهان بینی و دانش های مصاحبان از سطح دانش و جهان بینی خبرنگاران بلندتر است."

امامعلی رحمان همچنین از خبرنگاران تاجیک تقاضا کرد که "غرور ملی و حس وطن دوستی خود را حفظ کنند و خاین ملت نباشند."

وی به طور کنایه آمیز افزود: "ببینید، بعضی ها در عوض دویست دلار به چه کارها مشغولند. نسل های آینده آنها را نخواهند بخشید."

هرچند آقای رحمان نگفت که در این مورد چه کسانی را در نظر دارد، ولی به گفته صاحب نظران، اشاره او احتمالا به روزنامه نگارانی است که برای رسانه های خارجی کار می کنند.

در افکار عمومی بیشتر این عقیده رایج است که خبرنگاران رسانه های خارجی و مستقل نسبت به کارمندان رسانه های دولتی تاجیکستان معاش بیشتری می گیرند و با تکیه به استاندارتهای بالاتر روزنامه نگاری واقعیتها را بدون ترس و بیم بازتاب می دهند - چیزی که ظاهرا برخی از مقامات را خشمگین می کند.

در مقابل، برخی از خبرنگاران رسانه های خارجی ادعا می کنند که عده ای از مقامات آنها را عاملان کشورهای خارجی می دانند و در مواردی جداگانه از ارائه اطلاعات دقیق به آنها اجتناب می ورزند.

کنسپسیون ویژه خبری

از سوی دیگر، پرزیدنت رحمان از خبرنگاران دعوت کرد که به بازتاب موضوعات داغ جامعه روی آورند. وی افزود که "فعالیت هم سردار دولت و هم کابینه کشور از کمبودیها عاری نیست" و به این دلیل خبرنگاران باید کلیه مشکلات جامعه را بازتاب دهند.

آقای رحمان همچنین گفت که اخیرا در رسانه های گروهی تاجیکستان تمایل به محلگرایی مشاهده می شود. وی هشدار داد که از این تمایل باید جلوگیری شود.

به گفته پرزیدنت رحمان، با تاسیس شبکه جدید تلویزیونی حدود 150 نفر از خبرنگاران و کارمندان فنی در این شبکه جای کار پیدا کرده اند. همچنین، برای فعالیت موثر این شبکه خبری کلیه شرایط فنی فراهم شده است.

عبدالمجید عثمانف، رئیس تلویزیون "جهان نما" در صحبت با بی بی سی گفت که شیوه تهیه و تنظیم خبر در این تلویزیون از برخی شبکه های خارجی، نظیر "ارونیوز"، "وستی" و یا "الجزیره" تفاوت خواهد داشت. به گفته وی، شبکه "جهان نما" در مورد ارائه اطلاعات کنسپسیون ویژه خود را خواهد داشت.

با این حال، به گفته عبدالمجید عثمانف، حالا تلویزیون "جهان نما" با برخی از شبکه های خبری معروف در جهان برای تبادل خبر و تصاویر به مذاکره پرداخته است.

مسئولان این شبکه تلویزیونی همچنین تصمیم گرفته اند که در مرحله اول در مراکز ولایتهای تاجیکستان و در دولت قطر دفترهای این شبکه را تاسیس بدهند.

ضمنا، تلویزیون "جهان نما" چهارمین شبکه تلویزیونی سراسری در تاجیکستان است. انتظار می رود در زودترین فرصت برنامه های این شبکه تلویزیونی در کنار تلویزیونهای دیگر دولتی از ماهواره پخش شود.

رادیوی فرهنگی

در همین حال، روز چهارشنبه در تاجیکستان یک رادیو جدید نیز فعالیت خود را آغاز کرد. این رادیو دولتی که "فرهنگ" نام دارد، فعالیت شبانه روزی داشته و بیشتر به بازتاب رویدادهای فرهنگی و مصاحبه با دانشمندان و هنرمندان و ادیبان خواهد پرداخت.

به گفته مسئولان رادیو "فرهنگ"، قرار است در این رادیو در هر سه ساعت یک مرتبه اخبار فرهنگی پخش شود.

در حال حاضر، در تاجیکستان چند رادیو و تلویزیون سراسری دولتی فعال است که مهم ترین آنها شبکه اول تلویزیون تاجیکستان، تلویزیون فرهنگی و هنری "سفینه" و شبکه تلویزیونی کودکان با نام "بهارستان"، رادیو تاجیکستان و رادیو "آواز تاجیک" برای کشورهای خارجی، محسوب می شوند.

مهم ترین تلویزیون مستقل در این کشور" سیمای مستقل تاجیکستان" است که برنامه های آن عمدتا در شهر دوشنبه و مناطق پیرامون آن در دسترس است.

رادیو "امروز"، "آسیا پلاس" و "وطن" از جمله شبکه های مستقل رادیویی به شمار می آیند که برنامه های آنها به زبان روسی و تاجیکی و عمدتا بر روی موج اف ام در شهرهای بزرگ دوشنبه و خجند و مناطق نزدیک به آنها پخش می شوند.

هرچند رادیوها و تلویزیون های دولتی تاجیکستان از بودجه ملی تامین می شوند، ولی به گفته منقدان، کیفیت برنامه های آنها پایین بوده و محتوای اصلی اخبار و گزارش های آنها را ستایش و تبلیغات مقام های مختلف دولتی تشکیل می دهد.

ضمنا، سازمان های بین المللی ناظر بر وضع آزادی بیان از محدودیت های گسترده در فعالیت رسانه ها و فشار بر روزنامه نگاران در تاجیکستان همواره انتقاد کرده و دولت این کشور را به کنترل رسانه ها و افکار عمومی متهم کرده اند.

گفته می شود کمیته رادیو تلویزیون دولتی تاجیکستان که نهاد اصلی تنظیم کننده فعالیت شبکه های رادیو و تلویزیونی محسوب می شود، در گذشته از صدور مجوز برای برخی رادیو تلویزیون های خصوصی و مستقل خودداری کرده است.