اوباما و بوش هفته آینده ملاقات می کنند

چینی و بوش
Image caption آقای بوش گفت همه تلاش خود را برای جابجای هموار قدرت به کار خواهد بست

جورج بوش رئیس جمهور آمریکا گفته است که او و باراک اوباما رئیس جمهور منتخب "اوایل هفته آینده" ملاقات و درباره مسائلی چون بحران مالی جهانی و جنگ در عراق گفتگو خواهند کرد.

آقای بوش یک روز پیشتر طی سخنانی در کاخ سفید پیروزی در انتخابات را به باراک اوباما تبریک گفت و افزود برای اطمینان از جابجایی هموار قدرت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست.

همزمان گزارش می شود که رام امانوئل پست ریاست کارکنان کاخ سفید را پذیرفته است.

آقای امانوئل نماینده ایلینوی در مجلس نمایندگان کنگره است و زمانی مشاور بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا بود. به این ترتیب او مسئولیت بخش اعظم مدیریت امور داخلی دولت تازه را به عهده خواهد گرفت.

جین اوبرایان خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید رام امانوئل نماینده ایلینوی در مجلس نمایندگان، چهره ای است که از سوی جمهوری خواهان به خاطر رفتار شدیدا حزب گرایانه مورد انتقاد بوده است.

به گزارش شبکه خبری "ای بی سی" آمریکا همچنین دیوید اکسلراد، استراتژیست مبارزات انتخاباتی اوباما، پذیرفته است به عنوان مشاور ارشد کاخ سفید خدمت کند. این پستی است که زمانی در دوره جورج بوش در اختیار کارل رو بود.

انتظار می رود آقای اوباما در مرحله بعد شخصی را برای سکانداری وزارت خزانه داری جهت رسیدگی به بحران اقتصادی آمریکا معرفی کند.

چهره های محتمل برای این پست شامل لری سامرز، وزیر پیشین خزانه داری در دوره بیل کلینتون، و پل وولکر رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا هستند.

'انتقال مسالمت آمیز'

پیشتر گزارش شد که آقای اوباما در ایالت کارولینای شمالی نیز برنده شده است، ایالتی که برای چندین دهه اخیر به یک دموکرات رای نداده بود. 15 رای کارولینای شمالی در کالج انتخاباتی، شمار آرای باراک اوباما را به 364 عدد افزایش داد. سهم آقای مک کین 162 رای است.

اکنون میزوری تنها ایالتی است که به علت نزدیکی آرا امکان اعلام نتیجه آن تا این لحظه وجود ندارد.

آقای بوش روز پنجشنبه در گفتگو با مشاورانش گفت که از مقام های دولت خواهد خواست "تیم اوباما را در جریان سیاستگذاری های جاری قرار دهند، که از بازارهای مالی تا جنگ در عراق را در بر می گیرد."

وی در این سخنان که از شبکه های خبری پخش شد گفت: "من منتظر بحث درباره این مسائل با رئیس جمهور منتخب در اوایل هفته آینده هستم."

او یک روز پیشتر از آقای اوباما و خانواده اش دعوت کرده بود به کاخ سفید بروند.

آقای بوش گفت دولت او هر چه در توان دارد خواهد کرد تا انتقال قدرت هموار و مسالمت آمیز باشد. مراسم سوگند آقای اوباما 75 روز دیگر برگزار خواهد شد و بلافاصله دوره ریاست جمهوری خود را آغاز می کند.