روزنامه های شب انتخابات؛ یادگاری پیروزی اوباما

خریدار شیکاگو تریبون
Image caption روز پس از انتخابات روزنامه های همان ساعات نخست تمام شد

شهر شیکاگو پس از دو روز که از پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گذرد، هنوز در حال و هوای شب انتخابات است.

در خیابان های این شهر که سومین شهر بزرگ آمریکاست، کم نیستند افرادی که هنوز لباس های مزین به نام و تصویر آقای اوباما را به تن دارند یا سنجاق سینه های تبلیغاتی او را به لباس خود وصل کرده اند.

این در حالی است که باراک اوباما با توجه به شرایط سختی که برای اداره کشور در پیش رو دارد، جشن را تعطیل کرده و از فردای انتخابات برنامه ریزی برای انتقال قدرت را آغاز کرده است.

یکی از صحنه های دیدنی در این شهر صف به نسبت طولانی شهروندان در برابر دفتر روزنامه شیکاگو تریبون برای خریدن نسخه های تجدید چاپ شده شماره چهارشنبه این روزنامه است.

بر روی جلد این روزنامه تصویر باراک اوباما همراه با تیتری با مضمون "اوباما رئیس جمهوری بعدی ما" نقش بسته است.

کیت کوساک که برای شرکت در جشن پیروزی آقای اوباما به شیکاگو سفر کرده است، ده نسخه از روزنامه شیکاگو تریبون را برای دوستان و خویشاوندان خود خریده است.

Image caption مردم برای خرید روزنامه پشت در شیکاگو تریبون صف بستند

او می گوید: "ما در شیکاگو، شهر رئیس جمهوری جدید آمریکا هستیم. خریدن روزنامه همشهری آقای اوباما یک خاطره تاریخی است."

کیت ادامه می دهد: "می خواهم یک نسخه از این روزنامه را قاب کنم و در دفتر کارم بیاویزم. دوست داشتم باراک اوباما آن را برایم امضا کند."

هنری زیمرمن از شهروندان شیکاگو است. او در حالی که چند نسخه از روزنامه را در دست دارد، همراه با لبخندی رضایت آمیز از صف خارج می شود و می گوید: " محل کار من در پایین شهر شیکاگو است. از صبح تاکنون چند نفر از دوستان و همسایگان زنگ زده اند و از من خواسته اند به دفتر شیکاگو تریبون بروم."

جان والسکی، از اهالی تنسی در حالی که نسخه روزنامه را بالا گرفته، می گوید: "نوه من دو روز پیش به دنیا آمد. می خواهم یک نسخه از این روزنامه را در جشن 18 سالگی اش به او هدیه بدهم تا بداند در چه روز خوبی شهروند آمریکا شده است."

روزنامه های کمیاب

شماره روز چهارشنبه بیشتر روزنامه های پرشمارگان آمریکا به خاطر انتشار خبر پیروزی آقای اوباما به کالای کمیابی تبدیل شده است و نسخه های این روز نیویورک تایمز، واشنگتن پست و سایر روزنامه های پرطرفدار به روی سایت هایی مانند ای بی و کریگز لیست تا 200 دلار خرید و فروش می شود.

این در حالی است که نیویورک تایمز در روز چهارشنبه شمارگان خود را به میزان 35 درصد یا 150 هزار نسخه افزایش داد و به طور مجدد 75 هزار شماره دیگر را به چاپ رساند.

Image caption نیویورک تایمز اکنون شماره پنجم نوامبر را 14 دلار و 95 سنت می فروشد

روزنامه واشنگتن پست هم پس از افزودن یکصد هزار نسخه به چاپ نخست خود، سی هزار نسخه دیگر از شماره شب انتخابات خود را تجدید چاپ کرد.

پال ولش از مسوولان روزنامه شیکاگو تریبون که از استقبال عمومی خوانندگان هیجان زده است، می گوید این روزنامه دیروز و امروز 1/1 میلیون نسخه از روزنامه چهارشنبه را تجدید چاپ کرده است.

آقای ولش می گوید: "تیراژ روز چهارشنبه ما معمولا 575 هزار نسخه است ولی به خاطر استقبال عمومی، چندین بار مجبور به تجدید چاپ روزنامه شده ایم. با این حال باز هم برای این روزنامه تقاضا وجود دارد ولی به علت محدود بودن ظرفیت چاپخانه و نیاز به ادامه کار روزنامه دیگر نمی توانیم تجدید چاپ کنیم."

استقبال عمومی از خرید روزنامه های شب انتخابات در آمریکا در حالی صورت می گیرد که در سال های گذشته با جایگزینی اینترنت به جای روزنامه ها به عنوان منبع اصلی خبر و انتشار آگهی بازرگانی، فروش بسیاری از روزنامه ها کاهش داشته است.

روزنامه های بوستون گلوب و کرستین ساینس مانیتور از آخرین قربانیان تغییر الگوی دریافت خبر در آمریکا هستند.

کرستین ساینس مانیتور پس از یکصد سال انتشار، ماه گذشته اعلام کرد از سال آینده انتشار روزنامه را متوقف می کند و تنها به چاپ هفته نامه و خبررسانی در اینترنت ادامه می دهد.

آقای ولش با اشاره به این موضوع می گوید: "پیام تغییر آقای اوباما، امید را به روزنامه ها برگرداند. هرچند این امید تنها برای یک شب بود."