مرگ حداقل 50 نفر در ریزش ساختمان مدرسه ای در هائیتی

محل حادثه
Image caption یک مقام صلیب سرخ گفت به تصور او آمار تلفات بسیار بالاتر خواهد بود

در اثر ریزش ساختمان مدرسه ای در حومه پورتوپرنس، پایتخت هائیتی، حداقل 50 نفر جان باخته و تعداد نامعلومی زیر آوار به دام افتاده اند.

صدها امدادگر مشغول کار برای آزاد کردن مردم از زیر آوار مدرسه هستند. تصور می شود در زمان حادثه 200 تا 700 کودک در مدرسه بوده باشند.

بیش از 120 نفر نیز در این حادثه مجروح شده اند.

رئیس جمهور هائیتی از محل این ساختمان سه طبقه که بستگان مفقودان در آن جمع شده اند بازدید کرده است.

این ساختمان علاوه بر مدرسه ابتدایی و راهنمایی، حاوی یک مهد کودک بود.

هرچند هنوز مقام ها در مورد علل احتمالی ریزش ساختمان اظهار نظر نکرده اند، گزارش ها حاکیست که بخش فوقانی مدرسه هنوز درحال احداث بود.

اندی گالاشر خبرنگار بی بی سی می گوید که ساکنان ناحیه مظنونند که بنای مدرسه سست بوده است چرا که چندین سال قبل نیز بخشی از آن ریخت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از پلیس گزارش داد که کشیشی که این مدرسه را اداره می کند ممکن است با اتهامات جنایی مواجه شود. این مدرسه در اختیار یک کلیسا است.

رنه پروال رئیس جمهور هائیتی با بستگان کودکان ملاقات کرده و همزمان مقام ها می گویند تحقیقات در این زمینه آغاز خواهد شد.

سناتور ایوان بیسرت به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما از وزیر آموزش خواهیم خواست کلیه مدارسی که به همین شکل ساخته شده اند را بازرسی کند."

امدادگران با کمک ابزار یا با دست های برهنه مشغول کنار زدن آوار هستند و مت مارک سرپرست برنامه های صلیب سرخ آمریکا در هائیتی گفت به تصور او آمار تلفات بسیار بالاتر خواهد بود.

صلحبانان سازمان ملل و اعضای صلیب سرخ هائیتی در صحنه حاضر هستند و سعی دارند از میان جمعیت راه را باز کنند تا مهندسان نظامی سازمان ملل امکان دسترسی به آنجا را داشته باشند.

جمهوری دومینیک در همسایگی هائیتی قول اعزام دو هلی کوپتر برای کمک به عملیات امداد را داده است.