'اوباما از طرح دفاع موشکی آمریکا حمایت می کند'

موشک اسکندر
Image caption برد موشک های اسکندر تا 400 کیلومتر است

مقامات لهستان می گویند باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا قول داده است از طرح استقرار موشک های آمریکایی در خاک لهستان حمایت کند.

در بیانیه دولت لهستان آمده است که آقای اوباما تلفنی در باره این موضوع با لخ کازینسکی، رئیس جمهور لهستان صحبت کرده است.

استدلال دولت جورج بوش برای استقرار موشک های آمریکایی در اروپا این بود که این موشک ها برای مقابله با تهدیدهای برخی کشورها از جمله ایران، لازم است ولی روسیه می گوید این موشک ها روسیه را هدف قرار خواهند داد.

هفته گذشته، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که کشورش در پاسخ به طرح دفاع موشکی آمریکا، موشک هایی با برد کوتاه ( موشک اسکندر) را در غرب این کشور مستقر می کند.

آقای مدودف گفت موشک های اسکندر در پایگاه مرزی کالینینگراد ( واقع بین لهستان و لیتوانی) استقرار خواهد یافت تا در صورت لزوم حمله موشک های آمریکایی را خنثی کند.

آقای مدودف افزود روسیه در صورت لزوم، استفاده از امکانات نیروی دریایی خود را هم مد نظر قرار خواهد داد.

آقای مدودف، در اولین سخنرانی سالانه اش برای مردم روسیه از زمان به قدرت رسیدن در ماه مه گفت که روسیه همچنین قصد دارد سیستم دفاعی آمریکا را با پارازیت الکترونیکی مختل کند.

روسیه، سیستم دفاع موشکی آمریکا را که قرار است در لهستان و جمهوری چک مستقر شود، تهدیدی برای امنیت خود می داند.

دمیتری مدودف همچنین ابراز امیدواری کرده که باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا روابط با روسیه را ترمیم کند.

برخی تحولات از جمله جنگ روسیه و گرجستان، موجب بروز تنش هایی در روابط دو کشور شده است.

رئیس جمهوری روسیه اخیرا آمریکا را به خاطر بحران اخیر در گرجستان سرزنش کرده و گفته بود جنگ ماه اوت روسیه و گرجستان بر سر اوستیای جنوبی نتیجه "غرور و خودبینی" سیاست خارجی آمریکا بود.

آقای مدودف تاکید کرده که روسیه از قفقاز عقب نخواهد نشست و هشدار داده که در صورت لزوم این کشور به اقدامات متقابل و تلافی جویانه دست خواهد زد.

مطالب مرتبط