اسد: اسرائیل دنبال صلح نیست

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه انتقادهای خود از اسرائیل را از سر گرفته است.

آقای اسد گفته است که رهبران اسرائیل برای مصارف سیاسی داخلی، به گفتگوهای صلح روی آورده اند ولی آنها واقعا به دنبال صلح نیستند.

رهبر سوریه افزود که اسرائیل باید تمایل خود به صلح را با بازگرداندن اراضی که در سال 1967 اشغال کرد ثابت کند.

اسرائیل و سوریه به صورت رسمی در حال جنگ به سر می برند و اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد.

اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بلندی های جولان را به خاک خود ضمیمه کرد، امری که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.ایده بازگرداندن بلندی های جولان در اسرائیل مخالفان فراوانی دارد.

آخرین مذاکرات رسمی صلح میان دو کشور از دسامبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد. این مذاکرات در سال ۲۰۰۰ به دنبال عدم حل مساله بلندی های جولان، با بن بست مواجه شد.

آقای اسد همچنین از پیمان امنیتی میان آمریکا و عراق انتقاد کرد و گفت حضور نیروهای آمریکایی در عراق تهدیدی برای همسایگان این کشور است و منجر به بی ثباتی در منطقه می شود.

این اولین انتقاد رسمی بشار اسد از این پیمان امنیتی است. او از سایر رهبران عربی نیز خواست تا با این پیمان به مخالفت برخیزند.جمهوری اسلامی که از متحدان سوریه است، با این قرارداد امنیتی مخالفت کرده است.

بشار اسد همچنین به حمله اخیر هلیکوپترهای آمریکایی به روستایی در مرز عراق و سوریه اشاره کرد. در این حمله هشت شهروند غیر نظامی سوریه کشته شدند. آمریکا در توجیه این حمله گفت که یک رهبر القاعده عراق مورد هدف قرار گرفت.

مطالب مرتبط