اعدام بمبگذاران بالی تنش ایجاد کرد

مراسم تدفین مجرمان بمبگذاری در بالی
Image caption نگرانی هایی وجود دارد که اعدام مسببان بمبگذاری بالی به حوادث مشابه بیشتری منجر شود.

پس از اعدام سه پیکارجوی مسلمان بخاطر بمب گذاری های سال 2002 در جزیره بالی اندونزی که به کشته شدن 202 نفر منجر شد، نیروهای امنیتی اندونزی در وضعیت آماده باش قرار گرفته اند.

صدها نفر از طرفداران این سه نفر در مراسم تدفین آنها که در روستایی در جاوه برگزار شد حضور داشتند و گزار شده که درگیری هایی هم در این بین رخ داده است.

امام سمودرا (38 ساله)، علی غفرون(48 ساله)، و عمروزی(47 ساله) در ساعت پنج و 15 دقیقه پعد از ظهر به وقت گرینویچ توسط جوخه اعدام کشته شدند.

این افراد در برنامه ریزی برای دو بمبگذاری در دو کلوپ شبانه در منطقه تفریحی-استراحتی کوتا که در بین گردشگران غربی پرطرفدار است مجرم شناخته شدند.

اما نگرانی از حملات انتقامجویانه باعث آماده باش نیروهای امنیتی اندونزی شده است.

استرالیا که 88 نفر از شهروندانش در اثر این بمبگذاری ها کشته شدند، علیه سفر به اندونزی به شهروندان خود هشدار داده است و بریتانیا و آمریکا هم اقدام مشابهی را انجام داده اند.

استقبال از "شهدا"

لوسی ویلیامسون، گزارشگر بی بی سی در کالیکاپ در نزدیکی زندان محل نگهداری از این سه مجرم می گوید اعدام در نیمه شب به وقت محلی در یک ناحیه جنگلی و در حضور تعداد اندکی شاهد صورت گرفت.

مقام های زندان می گویند جسد این افراد کالبد شکافی شده است و برادر یکی از مجرمان مرگ این افراد را تایید کرده است.

پس از شستشوی اجساد، آنها برای تدفین به دهکده های خود بازگردانده شدند.

در هنگام ورود اجساد به دهکده ها و در جریان تدفین، اعضاء گروه های تندرو در کنار ناظران گردآمدند.

Image caption صحنه "استقبال از شهدا"

خبرگزاری رویترز گزار شداده است در گورستانی که قرار بود علی غفرون و عمروزی دفن شوند، پرچمی نصب شده بود که بر روی آن عبارت "خوش آمدید شهدا"به چشم می خورد.

در دهکده ای که قرار بود امام سمودرا دفن شود، به دلیل هجوم ناگهانی مردم به سمت آمبولانسی که در حال حمل جسد بود صدها نفر از نیروهای پلیس با تجمع کنندگان درگیر شدند.

روزنامه نگاران خارجی حاضر در محل مراسم هم مورد توهین لفظی قرار گرفتند و از سوی مردم با عبارت "کافران" مورد خطاب قرار گرفتند.

ادامه تهدید

با این حال مرگ این سه مجرم در اندونزی همدردی افراد اندکی را برخواهد انگیخت؛ زیرا اکثر مردم از حکم اجرا شده حمایت کردند و آنطور که گزارشگر بی بی سی می گوید، در میان مردم این اعتقاد وجود داشت که اعدام ها می بیست بسیار زودتر انجام می شد.

استفن اسمیت، وزیر خارجه استرالیا با ابراز همدردی با خانواده های قربانیان گفت: "امروز روزی نیست که ما احساس شادمانی کنیم."

او هشدار داد که استرالیا کماکان "شواهد قابل اطمینانی را به دست می آورد که احتمالا تروریست ها در حال برنامه ریزی برای برنامه ریزی حملات دیگری در اندونزی هستند."

مطالب مرتبط