گروه چهارگانه در مصر جلسه تشکیل دادند

جلسه مذاکره گروه چهارگانه در شرم الشیخ
Image caption مذاکره کنندگان گروه چهارگانه اذعان می کنند که دستیابی به صلح در خاورمیانه در سال جاری میلادی غیرمحتمل است

مذاکره کنندگان گروه چهارگانه صلح خاورمیانه، با وجود آنکه شواهدی مبنی بر ایجاد صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی ها در سال جاری میلادی وجود ندارد، در مصر جلسه ای برگزار کرده اند.

قرار است رهبران فلسطینی و اسرائیلی فرستادگان سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه را در جریان پیشرفت هایی که به آن دست یافته شده قرار دهند و در عین حال وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره ایران نیز تبادل نظر کنند.

طرف های اصلی مناقشه خاورمیانه در سال گذشته متعهد شدند که تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری جورج بوش، بر سر مسائل کلیدی به توافق دست یابند.

با این حال بی ثباتی سیاسی در اسرائیل و مناقشات درونی میان گروه های مختلف فلسطینی تلاش ها برای دستیابی به یک توافق را با مانع مواجه ساخته است.

حدود یک سال قبل در کنفرانسی که با حمایت آمریکا در شهر آناپولیس ایالت مریلند آمریکا برگزار شد، اسرائیلی ها و فلسطینیان گفتگوها جهت حل مسائل محوری مذاکرات از جمله وضعیت بیت المقدس، مرزهای کشور فلسطینی که در آینده ایجاد خواهد شد و سرنوشت مهاجران فلسطینی را از سر گرفتند.

توافق دور از دسترس

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل، در آستانه این اجلاس که در منطقه شرم الشیخ در ساحل دریای سرخ برگزار می شود گفت او از هیچ توافقی که "منافع اسرائیل را در نظر نگیرد و جزئیات لازم برای عملی شدن را در بر نداشته باشد" حمایت نخواهد کرد.

او به رادیو اسرائیل گفت: "هنوز هم به چنین موافقتی دست نیافته ایم و رسیدن به آن به زمان نیاز دارد."

خانم لیونی در این گفتگو مخالفت خود با اظهارات رهبران احزاب مخالف دولت در اسرائیل را نیز اظهار داشت که خواستار توقف مذاکرات صلح تا پس از انتخابات آتی اسرائیل شده اند.

Image caption محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درگیر مناقشه ای با حماس، دیگر گروه فلسطینی است

انتخابات اسرائیل پس از آن برگزار می شود که احود اولمرت، نخست وزیر اسرائیلی حدود دو ماه قبل از سمت خود استعفا کرد و هر چند پس از او خانم لیونی به عنوان رهبر حزب کادیما انتخاب شد، اما نتوانست موافق دیگر احزاب برای تشکیل دولتی ائتلافی را برانگیزد و برگزاری انتخابات عمومی در دستور کار قرار گرفت.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا که در اجلاس مصر شرکت دارد تلویحا اعلام کرده است که حتی رسیدن به چارچوبی برای موافقت بر سر موضوعات کلیدی نیز در آینده نزدیک ممکن نیست.

او روز جمعه و پس از دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی رود اردن گفت: "فاصله ما با صلح کمتر شده است هر چند به صلح دست نیافته ایم."

"یکی از کارهایی که باید انجام دهیم این است که نشان دهیم کنفرانس آناپولیس مقدمات تاسیس کشوری فلسطینی را فراهم کرده است."

مناقشه مسان دو گروه فلسطینی رقیب حماس و فتح نیز در پیچیده تر کردن شرایط نقش ایفاء کرده است.

حماس در سال گذشته میلادی محمد عباس را از نوار غزه بیرون راند و اکنون هم مذاکرات سازش مجزایی را که مصر قصد داشت از روز دوشنبه در قاهره برگزار کند، تحریم نموده است.

مقام های حماس آقای عباس را به دستگیر کردن صدها نفر از اعضاء این گروه در نواحی تحت کنترل فتح در کرانه غربی رود اردن متهم کرده است.

در حال حاضر آقای عباس در شرم الشیخ است اما اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپاحماس را سازمانی تروریستی قلمداد می کنند و حاضر به دیدار با نمایندگان آن نیستند.

مطالب مرتبط