11:52 گرينويچ - يکشنبه 09 نوامبر 2008 - 19 آبان 1387

مسکو، میزبان اجلاس گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه

اجلاس شرم الشیخ

میانجیگران صلح خاورمیانه اذعان کردند که دسترسی به توافق صلح در سال جاری میلادی غیر ممکن است

اعضای گروه چهار جانبه صلح خاور میانه می گویند به منظور پیشبرد روند صلح خاورمیانه در اوایل سال آینده میلادی در مسکو تشکیل جلسه خواهند داد.

این اظهارات در پی ملاقات نمایندگان آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد در شرم الشیخ در مصر است.

گزارش رادیوئی (برنامه جام جهان نما - ساعت 16 به وقت گرینویچ)

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل و محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان، شرکت کنندگان در این جلسه را در جریان پیشرفت در مذاکرات دو جانبه شان قرار دادند.

تونی بلر، از اعضای گروه چهارجانبه، باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا را ترغیب کرد رسیدگی به بحران خاورمیانه را در اولویت قرار دهد.

تونی بلر گفت مذاکرات بین فلسطینیان و اسرائیل به انرژی، تعهد و از خودگذشتگی باراک اوباما نیازمند است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت کنفرانس مسکو که قرار است در بهار آینده تشکیل شود باید گامی در جهت پیشرفت در حصول توافق بین اسرائیل و فلسطینیان باشد.

تا بهار آینده باراک اوباما پست ریاست جمهوری آمریکا را عهده دار شده و با برگزاری انتخابات در اسرائیل دولت تازه ای بر سر کار خواهد آمد.

بان کی-مون، دبیر کل سازمان ملل متحد درباره نتایج جلسه امروز گفت رهبران اسرائیل و فلسطینیان به این نتیجه رسیده اند که تا هنگامی که تمام اختلافات دو طرف حل نشده توافق صلح حاصل نخواهد شد.

طرف های اصلی مناقشه خاورمیانه در سال گذشته متعهد شدند که تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری جورج بوش، بر سر مسائل کلیدی به توافق دست یابند.

با این حال بی ثباتی سیاسی در اسرائیل و مناقشات درونی میان گروه های مختلف فلسطینی تلاش ها برای دستیابی به یک توافق را با مانع مواجه ساخته است.

حدود یک سال قبل در کنفرانسی که با حمایت آمریکا در شهر آناپولیس ایالت مریلند آمریکا برگزار شد، اسرائیلی ها و فلسطینیان گفتگوها جهت حل مسائل محوری مذاکرات از جمله وضعیت بیت المقدس، مرزهای کشور فلسطینی که در آینده ایجاد خواهد شد و سرنوشت مهاجران فلسطینی را از سر گرفتند.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا قبل از شرکت در کنفرانس شرم الشیخ تلویحا گفته بود که حتی رسیدن به چارچوبی برای موافقت بر سر موضوعات کلیدی در آینده نزدیک ممکن نیست.

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل هم در آستانه اجلاس شرم الشیخ گفته بود او از هیچ توافقی ک منافع اسرائیل را در نظر نگیرد حمایت نخواهد کرد.

انتخابات اسرائیل پس از آن برگزار می شود که اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل حدود دو ماه قبل از سمت خود استعفا کرد و هر چند پس از او خانم لیونی به عنوان رهبر حزب کادیما انتخاب شد، اما نتوانست موافق دیگر احزاب برای تشکیل دولتی ائتلافی را جلب کند و برگزاری انتخابات عمومی در دستور کار قرار گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.