سازمان ملل: در کنگو جنایات جنگی رخ می دهد

مردم از کنار سربازان ارتش کنگو عبور می کنند
Image caption درگیری ها در شرق کنگو یک فاجعه انسانی توصیف شده است

ماموران سازمان ملل متحد در جمهوری دموکراتیک کنگو می گویند درگیری های جدید میان شورشیان و نیروهای دولتی در شرق این کشور رخ داده است.

سازمان ملل گفت زد و خوردهای اخی،ر که در آنها از سلاح های سنگین نیز استفاده شده، در نزدیکی "نگون گو"، شصت کیلومتری غرب گوما، پایتخت کنگو رخ داده است.

یکی از سخنگویان سازمان ملل گفت هزاران غیرنظامی به پایگاه پاسداران صلح این سازمان گریخته اند.

هفته گذشته شورشیان بعد از آنکه به حومه گوما پیشروی کردند، حملات تهاجمی خود را متوقف کردند.

از زمان آغاز درگیری ها در ماه اوت، بیش از 250 هزار نفر در شرق کنگو آواره شده اند.

روز جمعه (7 نوامبر)، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که درگیری ها در کنگو ممکن است به سایر نقاط منطقه گسترش یابد.

رهبران آفریقا در نشست روز جمعه در نایروبی، پایتخت کنیا، خواستار آتش بس کامل شده اند . درگیری های روز یکشنبه (9 نوامبر)، اولین درگیری های بزرگ در شرق کنگو پس از نشست نایروبی بوده است.

یکی از سخنگویان سازمان ملل گفت روشن نیست چه عاملی باعث شروع درگیری های جدید بوده است.

اغلب درگیری های اخیر در کنگو، در شمال گوما رخ داده است. اما درگیری های امروز در غرب گوما رخ داده است و بیم می رود که شورشیان در تلاشند دورادور پایتخت را احاطه کنند. البته آتش بس ناپایداری که در شمال گوما به اجرا درآمده است هنوز به قوت خود باقی است.

در هر حال، دهها هزار غیرنظامی که آواره شده اند در وضعیت نابسامانی به سر می برند و گروه پزشکان بدون مرز می گوید که شمار رو به افزایشی از آنها به وبا مبتلا شده اند.

اعضای این گروه می گویند که نبردهای جاری ممکن است باعث شود که بیماران به اطراف پراکنده شوند و مردم شرق کنگو در کنار عذابی که از جنگ می کشند با یک اپیدمی گسترده نیز مواجه شوند.

در اجلاس نایروبی رهبران 7 کشور آفریقایی همراه با دبیرکل سازمان ملل متحد شرکت داشتند.

هدف از این گردهمایی تلاش برای حل مناقشه در شرق کنگو بود.

کنگو، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را متهم کرده است که نتوانسته اند مانع کشته شدن غیرنظامیان توسط شورشیان در شرق این کشور شوند.

شرکت کنندگان در این اجلاس خواستار اجرای توافقی بوده اند که در ماه ژانویه گذشته برای خلع سلاح شورشیان و شبه نظامیان حاصل شده بود.

اوضاع کنگو یک فاجعه انسانی توصیف شده است.

سازمان ملل متحد دارای 17 هزار صلحبان در کنگو است که از تعداد نیروهای حافظ صلح این سازمان در هر کشور دیگری بیشتر است.

پل کاگامه، رئیس جمهور رواندا جامعه بین المللی را محکوم کرده و می گوید با وجود این که جامعه بین المللی ده ها میلیون دلار را به کمک به منطقه اختصاص داده ولی برای یافتن ریشه های بحران کنگو تلاشی نکرده است.

مطالب مرتبط